MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura zbada działalność PKS Zielona Góra w Lublinie. Na kontrakcie z ZTM przewoźnik miał stracić miliony

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Anna Kurkiewicz/archiwum
Ponad 2,5 mln zł miał stracić zielonogórski PKS na umowie z ZTM w Lublinie – wykazała analiza CBA. To jeden z wątków kontroli przeprowadzonej przez CBA w PKS Zielona Góra. Śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości wszczęła prokuratura.

W 2016 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozwiązał umowę z PKS Zielona Góra. Powodem było nierealizowanie zbyt dużej liczby kursów przez przewoźnika. Umowę pomiędzy ZTM i PKS przeanalizowało CBA.

- Umowa na usługi komunikacji miejskiej na terenie miasta Lublin doprowadziła do strat w zielonogórskim PKS na ponad 2,5 mln złotych - informuje Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA.

Według CBA, na tę kwotę złożyły się nieprawidłowe ustalenie rzeczywistych kosztów dzierżawy autobusów niezbędnych do realizacji kontraktu oraz koszty ich dostosowania (modernizacji) do wymogów stawianych przez lubelską spółkę, a także brak zaplecza technicznego i kadry kierowców.

Znaczną jej część stanowiły kary umowne za niepunktualne przyjazdy i nieprawidłową obsługę realizowanych kursów.

Kontrolerzy CBA przeanalizowali także umowę zlecenia z czerwca 2013 r. Dotyczyła ona naprawy autobusów PKS.

Uwagę kontrolujących zwrócił sposób rozliczania napraw - w formie ryczałtowej i uzależniony od długości naprawianych autobusów.

We wcześniej zawieranych umowach na analogiczne usługi wynagrodzenie obliczane było zawsze w oparciu o ilość przepracowanych godzin, zgodnie z obowiązującym cennikiem, przyjętym uchwałą zarządu spółki oraz zawierało koszty materiałów użytych do napraw pojazdu.

Analiza dokumentacji wewnętrznej wykazała, że w wyniku zawarcia przez prezesa PKS tej umowy spółka PKS Zielona Góra poniosła straty w kwocie ponad 400 tys. złotych.

Analiza ewentualnych nieprawidłowości związanych z gospodarowaniem środkami finansowymi spółki PKS Zielona Góra trwała od października 2017 r. do marca 2019 r.

Prowadził ją poznański Wydział Postępowań Kontrolnych CBA.

- Po zakończeniu analizy w spółce poznańskie CBA złożyło zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze, która wszczęła śledztwo w sprawie nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez zarząd spółki PKS Zielona Góra – mówi rzecznik CBA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski