Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja wystawy „Dzielnice zagłady" - getta na archiwalnych zdjęciach

Małgorzata Szlachetka
Plenerową wystawę „Dzielnice zagłady" od czwartku można oglądać na Starym Mieście w Lublinie. Jej otwarcie odbyło się w Trybunale Koronnym, m.in. z udziałem sekretarza stanu w resorcie kultury, Jarosława Sellina oraz ambasador Izraela w Polsce, Anny Azari.

Ekspozycję złożoną z 15 plansz przygotowało Państwowe Muzeum na Majdanku. Prezentowana na Starym Mieście wystawa jest jednym z elementów obchodów początku niemieckiej akcji Reinhardt, czyli mordy na Żydach Generalnego Gubernatorstwa w okresie II wojny światowej. Pierwsze transporty do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu pojechały z getta w Lublinie oraz we Lwowie.

- W rzeczywistości to nie była akcja. Był to systematyczny proces ludobójstwa, od marca 1942 roku do listopada 1943 roku. Pochłonął blisko 2 miliony ofiar - zaznaczył w czwartek w Trybunale Koronnym Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku. Podkreślając jednocześnie, że połowa ofiar Holokaustu to polscy Żydzi, a sama Lubelszczyzna jest „specyficznym miejscem pamięci okresu II wojny światowej".

Żydzi ginęli m.in. w obozach zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Największa jednorazowa egzekucja w dziejach obozów koncentracyjnych odbyła się na Majdanku - 3 listopada 1943 roku zostało tam rozstrzelanych ponad 18 tysięcy Żydów. W Lublinie znajdowały się także magazyny akcji Reinhardt - na rozkaz Niemców trafiały do nich rzeczy zrabowane ofiarom.

Sala w Trybunale Koronnym wypełniła się w czwartek do ostatniego miejsca. Zebrani w Trybunale Koronnym goście wysłuchali także Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przypomniał on, że Lublin jest miastem, w którym przed wiekami obradował żydowski Sejm Czterech Ziem, czy działała znana na świecie jesziwa. - Lublin w swojej różnorodności etnicznej miał swój żydowski sznyt - powiedział Jarosław Sellin.

Ostatnim rozdziałem wspólnej egzystencji była Zagłada, zgotowana Żydom w czasie okupacji niemieckiej, po 1 września 1939 roku. Sellin zaznaczył, że obchody 75 rocznicy niemieckiej akcji Reinhardt będą trwały dwa lata.

- Zdecydowanie potępiamy wszelkie próby budowania stronnictw na antysemickich uprzedzeniach. Nie ma na nie miejsca we współczesnej Polsce - podkreślił jednocześnie sekretarz stanu.

Ambasador Izraela w Polsce pochwaliła to, że Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało wystawę plenerową, bo będzie mogło ją obejrzeć więcej osób. - Dla mnie jest bardzo ważne, że w dzisiejszej Polsce pamięta się o tym, co się zdarzyło - zaczęła Anna Azari. - Pamiętamy o tych, którzy zginęli, ale zawsze pamiętamy też o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - dodała ambasador Izraela.

Mamy dla Was katalog wystawy Państwowego Muzeum na Majdanku

Album liczący blisko 300 stron, z ponad 150 archiwalnymi zdjęciami i bogatym wykazem relacji, towarzyszy plenerowej wystawie PMM „Dzielnice zagłady” na Starym Mieście. Obok tekstu w języku polskim znalazło się tłumaczenie na język angielski. Mamy do rozdania jeden egzemplarz tej publikacji. Aby go dostać, trzeba zadzwonić w piątek (17 marca) o godz. 10 do redakcji Kuriera Lubelskiego, tel. 81 446 28 00.

W weekend bezpłatne spacery z przewodnikiem

18 marca 2017 roku (sobota)
godz. 12.30 - spacer na Umschlagplatz. Szlak Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”. Zbiórka przy schodach, obok Zamku Lubelskiego
godz. 10.30 i 14.30 - zwiedzanie wystawy „Dzielnice zagłady” z przewodnikiem muzealnym. Chęć udziału w spacerze należy zgłosić do 17 marca telefonicznie lub mailowo (81 710 28 33 oraz [email protected]). Zbiórka na placu Łokietka, przy Bramie Krakowskiej
19 marca 2017 roku (niedziela)
godz. 10 - spacer granicami getta. Szlak Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”. Zbiórka przy schodach, obok Zamku Lubelskiego
godz. 12 - spacer na Umschlagplatz. Spacer Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”. Zbiórka przy schodach, obok Zamku Lubelskiego

**Prezydent Lublina wręczył stypendia najlepszym studentom i doktorantom (ZDJĘCIA)
Najstarsza lublinianka otrzymała pierwszy medal z okazji 700-lecia miasta (ZDJĘCIA)
Wycinka na Czechowie. Oburzeni mieszkańcy dzwonili na policję (ZDJĘCIA, WIDEO)
Złotnictwo lubelskie. Wystawa na Zamku Lubelskim już otwarta (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski