Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Propozycja zmiany konstytucji wywołała gorącą dyskusję

Sławomir Skomra
Niemal równo miesiąc temu obchodziliśmy 20. rocznicę przyjęcia konstytucji. Czy teraz należy ją zmienić?TAK - Artur Soboń, poseł Prawa i SprawiedliwościDeklaracja pana prezydenta Andrzeja Dudy została wygłoszona w bardzo dobrym momencie - w święto 3 maja. Dodatkowo, propozycja treści nowej konstytucji ma być przedstawiona w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To będzie symbol, który uwidoczni pewną ciągłość pokoleniową.Oczywiście, po tej deklaracji oczekujemy wszyscy, że pan prezydent przedstawi agendę, wedle której będzie przebiegała dyskusja nad konstytucją. W tej dyskusji powinien wziąć udział każdy i nie powinna być ona wykorzystywana do aktualnych rozgrywek politycznych, bo wówczas zasadniczy jej sens zejdzie na boczny tor. Mam nadzieję, że tak się nie stanie.Sądzę, że każda odpowiedzialna osoba przyzna, że obecnie obowiązująca konstytucja wymaga zmian. Została przyjęta 20 lat temu i często już nie przystaje do  obecnych czasów. Zwłaszcza jeśli ambitne władze chcą realizować skuteczną politykę, a konstytucja blokuje takie działania. Nasza konstytucja jest rozchwiana aksjologicznie. To Trybunał Konstytucyjny musiał się wypowiedzieć co do kwestii obrony życia poczętego i sam TK stwierdził, że w konstytucji znajdują się przepisy niekonstytucyjne. Kolejne kwestie do uregulowania to nasz udział w sojuszach międzynarodowych. Musimy w konstytucji zawrzeć zapis, że przepisy UE nie są nadrzędne nad krajowymi, a tak dziś niestety jest. Musimy mieć konstytucyjną możliwość odrzucenia rozwiązań prawnych, które nie leżą w interesie Polski.Należy także uregulować sprawę sądownictwa, bo dziś nie jest ono elementem państwa. Krajowa Rada Sądownictwa jest korporacją sędziowską.Dopuszczam do myśli też zmiany ustrojowe dotyczące np. podziału władzy, bo silny prezydent może blokować rząd. A to, przy ambitnej władzy, tworzy problemy, jak wówczas gdy prezydent Aleksander Kwaśniewski zablokował reprywatyzację.Osobiście jestem za doprecyzowaniem kwestii referendów i ich obligatoryjności. Do rozważenia są także zmiany w Senacie. Czy senatorowie nadal mają być wybierani w wyborach powszechnych?  Marzy mi się konstytucja nowoczesnej Polski, silnej wspólnoty narodowej, dająca ambitnej władzy narzędzia do osiągania celów.
Niemal równo miesiąc temu obchodziliśmy 20. rocznicę przyjęcia konstytucji. Czy teraz należy ją zmienić?TAK - Artur Soboń, poseł Prawa i SprawiedliwościDeklaracja pana prezydenta Andrzeja Dudy została wygłoszona w bardzo dobrym momencie - w święto 3 maja. Dodatkowo, propozycja treści nowej konstytucji ma być przedstawiona w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To będzie symbol, który uwidoczni pewną ciągłość pokoleniową.Oczywiście, po tej deklaracji oczekujemy wszyscy, że pan prezydent przedstawi agendę, wedle której będzie przebiegała dyskusja nad konstytucją. W tej dyskusji powinien wziąć udział każdy i nie powinna być ona wykorzystywana do aktualnych rozgrywek politycznych, bo wówczas zasadniczy jej sens zejdzie na boczny tor. Mam nadzieję, że tak się nie stanie.Sądzę, że każda odpowiedzialna osoba przyzna, że obecnie obowiązująca konstytucja wymaga zmian. Została przyjęta 20 lat temu i często już nie przystaje do obecnych czasów. Zwłaszcza jeśli ambitne władze chcą realizować skuteczną politykę, a konstytucja blokuje takie działania. Nasza konstytucja jest rozchwiana aksjologicznie. To Trybunał Konstytucyjny musiał się wypowiedzieć co do kwestii obrony życia poczętego i sam TK stwierdził, że w konstytucji znajdują się przepisy niekonstytucyjne. Kolejne kwestie do uregulowania to nasz udział w sojuszach międzynarodowych. Musimy w konstytucji zawrzeć zapis, że przepisy UE nie są nadrzędne nad krajowymi, a tak dziś niestety jest. Musimy mieć konstytucyjną możliwość odrzucenia rozwiązań prawnych, które nie leżą w interesie Polski.Należy także uregulować sprawę sądownictwa, bo dziś nie jest ono elementem państwa. Krajowa Rada Sądownictwa jest korporacją sędziowską.Dopuszczam do myśli też zmiany ustrojowe dotyczące np. podziału władzy, bo silny prezydent może blokować rząd. A to, przy ambitnej władzy, tworzy problemy, jak wówczas gdy prezydent Aleksander Kwaśniewski zablokował reprywatyzację.Osobiście jestem za doprecyzowaniem kwestii referendów i ich obligatoryjności. Do rozważenia są także zmiany w Senacie. Czy senatorowie nadal mają być wybierani w wyborach powszechnych? Marzy mi się konstytucja nowoczesnej Polski, silnej wspólnoty narodowej, dająca ambitnej władzy narzędzia do osiągania celów. Małgorzata Genca
Prezydent Andrzej Duda daje sobie i nam rok na przedyskutowanie zmiany konstytucji. - Takie zapowiedzi słyszymy ze strony PiS co roku na 3 maja - komentuje poseł Jakub Kulesza

- Czas rozpocząć tę debatę. Naród powinien wypowiedzieć się, jakich kierunków ustrojowych w przyszłości chce, które prawa i wolności powinny być mocniej zaakcentowane - ogłosił niespodziewanie Andrzej Duda podczas 3-majowych uroczystości w Warszawie.

Wiele pytań

Prezydent nie ujawnił, o jakie zmiany chodzi, ale stwierdził, że w przyszłym roku powinno się odbyć referendum w sprawie zmiany ustawy zasadniczej.

Politycy Nowoczesnej uważają jednak, że propozycja prezydenta jest zbyt enigmatyczna. Dodają również, że nie jest to dobry moment na zmienianie konstytucji.

Ludowcy deklarują, że są gotowi do rozmów, ale: - Bardziej od zapowiedzi zmian zaskoczyła mnie zapowiedź referendum. Jakie pytanie miałoby zostać w nim zadane? Czy jest pani/pan za zmianą konstytucji? Zastanawiam się też, czy projekt tekstu nowej ustawy zasadniczej będzie przedstawiony do czasu głosowania w referendum? - mówi lubelski poseł PSL Jan Łopata, i równocześnie zaznacza, że być może ustawę zasadniczą należałoby jednak poprawić.

- Lecz najpierw obowiązującą konstytucję trzeba wypełniać czynami. W takim kontekście działań pana prezydenta, jego ostatnimi słowami nie zawracam sobie głowy - dodaje.

Postulat Kukiza

To zwolennicy Pawła Kukiza w ostatnich wyborach parlamentarnych najgłośniej mówili o potrzebie zmiany konstytucji.

- Kierunek proponowanych przez nas zmian jest znany od dawna - przypomina poseł Jakub Kulesza i tłumaczy, że ich podstawą są trzy postulaty.

Kukiz ‘15 zabiega o większy udział obywateli w sprawowaniu władzy. Chodzi o referenda ogólnokrajowe i lokalne.

- Chcemy, żeby ich wynik był obligatoryjny i dążymy do zniesienia progu frekwencyjnego. To pozwoli obywatelom pełniej decydować o kraju i swojej lokalnej społeczności - tłumaczy poseł.

Drugi punkt to wprowadzenie większościowej ordynacji wyborczej do Sejmu. Dzięki temu o mandat poselski mógłby walczyć każdy i to na przykład bez konieczności zarejestrowania ogólnopolskiej listy wyborczej.

- Proponujemy też wprowadzenie systemu prezydenckiego lub półprezydenckiego - wyjaśnia dalej Kulesza. W takim przypadku głowa państwa zyskałaby na znaczeniu.

I być może właśnie o takiej zmianie myślał prezydent Duda przemawiając 3 maja. Możliwe też, że te zamiary wynikają z konfliktu z ministrem obrony narodowej. Według konstytucji, to prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale coraz częściej dochodzi do spięć między Andrzejem Dudą a Antonim Macierewiczem.

- Zmiana systemu na prezydencki skończyłaby ten spór kompetencyjny, bo dziś prawda jest taka, że władzę nad armią sprawuje nie osoba, której takie zadanie przewiduje konstytucja, ale ta mająca silniejszy charakter - ocenia Kulesza.

Ostrożne podejście

Zapowiedź prezydenta powinna ucieszyć Kukiz ‘15, ale politycy tego klubu do sprawy podchodzą sceptycznie.

- Strona rządząca nie przedstawiła żadnej, jasnej koncepcji zmian. Poza tym, podobne zapowiedzi słyszymy ze strony PiS co roku na 3 maja. Mówił tak rok temu prezes Jarosław Kaczyński, a jeszcze wcześniej zapowiadał, że nie będzie zmieniał konstytucji. Zwykle za tego rodzaju słowami nie idą czyny - zauważa poseł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski