Pamiątki, które do Polski trafiły ze Stanów Zjednoczonych, pochodzą z domu wnuka Marii i Jerzego Kuncewiczów - Aleksandra. To blisko pół tony wspomnień związanych z pisarzami. Starania o pozyskanie tych wszystkich rzeczy trwały 4 lata i zaangażowanych było wiele osób, między innymi polska ambasada w Waszyngtonie. To właśnie ona monitorowała cały przebieg prac, a po uzyskaniu już wszystkich rzeczy, zajęła się ich bezpiecznym transportem do Polski.
- Wiadomość o możliwości pozyskania ciekawych eksponatów, wzbogacających zbiory Domu Kuncewiczów zobligowała nas do działania, które zaowocowało podjęciem współpracy z Konsulem Honorowym RP w Wirginii, panem Robertem Joskowiakiem oraz panią dr Moniką Kuhnke z departamentu prawno-traktatowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Proces odzyskiwania przez muzeum spadku był niezwykle trudny nie tylko z powodów formalnych, ale z uwagi na trwającą przez dwa lata pandemię COVID. Zakończył się dopiero w 2021 roku kiedy Sąd Stanu Wirginia przyznał Domowi Kuncewiczów prawo do ruchomości oraz dzieł Marii i Jerzego Kuncewiczów. Otworzyło to drogę do praktycznego przejmowania całości spuścizny i poszukiwania możliwie dogodnego transportu do Polski - przekazała Monika Januszek-Surdacka, kierowniczka kazimierskiej Kuncewiczówki.
Pamiątki dotarły do naszego kraju przed Bożym Narodzeniem. Obecnie trwa ich inwentaryzacja. Najcenniejsze z nich zostaną wystawione jako eksponaty w willi Pod wiewiórką, czyli rodzinnym domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Ci, którzy nie będą mogli przyjechać i osobiście zobaczyć eksponatów będą mogli to zrobić za pomocą STRONY INTERNETOWEJ
Willa została wybudowana w 1936 roku i miała służyć jako dom letniskowy dla rodziny. W czasie II wojny światowej, gdy Maria i Jerzy przebywali na emigracji, mieszkał w niej lekarz wojskowy pracujący w sanatorium dla rekonwalescentów wojennych. Latem 1944 roku willa weszła w posiadanie wojsk Armii Czerwonej, którzy w jej murach utworzyli sztab wojskowy. Wtedy wszystkie pamiątki i meble zostały zniszczone. Gdy właściciele postanowili wyemigrować do Stanów, dom stał pusty, a w latach 40. i 50. był ośrodkiem wczasowym i kolonijnym dla dzieci pracowników Urzędu Bezpieczeństwa. Gdy na początku lat 60. wrócili z emigracji i odzyskali dom, w którym mieszkali aż do śmierci. Maria Kuncewicz zgodnie z ostatnią wolą chciała by jej dom przez lata jednoczył artystów i był swoistym ośrodkiem pracy twórczej. W 2005 roku z inicjatywy fundacji Kuncewiczów i stowarzyszenia Kuncewiczówka, sejmik województwa podjął decyzję o wykupieniu nieruchomości i przekazaniu jej w obsługę Muzeum Nadwiślańskiemu. Obecnie mieści się tam oddział literacki muzeum, poświęcony rodzinie Kuncewiczów.
- Od samego patrzenia robi się zimno! Lubelskie morsy w akcji [ZDJĘCIA]
- Najpiękniejsze lubelskie szopki [ZDJĘCIA]
- Wigilia Caritas w Lublinie [ZDJĘCIA]
- Wigilia Starego Miasta za nami. Do Mikołaja ustawiały się kolejki [ZDJĘCIA]
- 30 osób oficjalnie zostało adwokackimi aplikantami [ZDJĘCIA]
- Nauczyciele weszli na wyższy poziom
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii