MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protektor szuka kupca na zamkniętą fabrykę przy ul. Kunickiego w Lublinie. Zaglądamy do środka (ZDJĘCIA, WIDEO)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Hale produkcyjne, magazyny i biura. Historia części z nich sięga XIX wieku. Zajrzeliśmy za bramę dawnych Lubelskich Zakładów Przemysłu Skórzanego, których obecnym właścicielem jest spółka Protektor. Firma postanowiła sprzedać nieruchomość.

Wycieczkę po fabryce zaczynamy od obiektu, który przypomina pałac. Budynek przy ul. Kunickiego 24 wznieśli w XIX w. Emilian i Władysław Domańscy, właściciele pobliskiej garbarni. Po II wojnie światowej jej zabudowania przejął Skarb Państwa. Wkrótce powstały Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego im. Mariana Buczka i ruszyła produkcja butów.

Administracja firmy mieściła się właśnie w XIX wiecznym pałacyku. W środku, oprócz biur, znajduje się sala konferencyjna, w której odbywały się spotkania załogi, narady i imprezy.

- Organizowano tu firmowe sylwestry. Była orkiestra grająca muzykę na żywo i suto zastawione stoły - opowiada Józef Sztorc, od 1983 r. związany z LZPS, obecnie kierownik w Protektorze.

Na parterze i w górnych kondygnacjach budynku na początku XXI wieku mieścił się konsulat Ukrainy w Lublinie. W 2009 r. przeniósł się do pałacyku przy ul. 3 Maja. Piwnice zajmuje schron, który miał zapewnić pracownikom bezpieczeństwo podczas bombardowania lub wybuchu wojny atomowej. Do dziś znajduje się w nim sprawne urządzenie wentylacyjne, którym ręcznie można filtrować powietrze.

Remiza, kopyta i zapach skóry
Opuszczamy dawny biurowiec i wchodzimy do hali produkcyjnej. Towarzyszy nam charakterystyczny zapach świeżej skóry.

Tętniącą niegdyś życiem halę zajmują dziś urządzenia starej daty i odpadki pozostawione podczas przeprowadzki. W szczytowym okresie, z linii produkcyjnych zjeżdżało tu nawet 4,5 tys. par butów dziennie. Praca nie była prosta. Wbrew pozorom, but to skomplikowane urządzenie.

- Sama cholewka, czyli górna część buta, składa się z 15-30 elementów. Do tego podeszwa, podpodeszwa, podsuwka, gwoździe i inne części. Żeby to wszystko zagrało, potrzeba fachowca - zastrzega Józef Sztorc.

Budynki po dawnych LZPS (w sumie 18 obiektów) zajmują ponad 13 tys. mkw. Większość nieruchomości zajmują hale produkcyjne i magazyny. Ciekawostkę stanowi zakładowa remiza, w której do lat 90-tych funkcjonowała sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kilka lat temu Protektor stwierdził, że dostosowanie budynków do wymogów nowoczesnej produkcji obuwia jest niemożliwe. Fabrykę przeniósł do nowego zakładu i zamierza sprzedać nieruchomość.

Hotel, sklepy lub mieszkania
Wartość nieruchomości przy ul. Kunickiego 20-24 oszacowano na 10 mln zł. Osiem działek zajmuje ponad 1,3 ha. Grunty nie mają uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Sprzedawca liczy, że potencjalnych nabywców skusi położenie blisko centrum miasta i sąsiedztwo ważnego węzła komunikacyjnego.

- Działka jest położona bardzo blisko dworca, który ma zostać rozbudowany. To idealne miejsce na hotel, sklepy, usługi i zabudowę deweloperską - mówi Adrianna Franczewska-Krupa z Franczewska Nieruchomości.

W ostatnich latach, sąsiedztwo przeszło metamorfozę. Kolej wyremontowała wiadukt nad ul. Kunickiego. Tuż obok powstał skwer. Przy ul. Kunickiego 28 budowę osiedla zapowiada lubelski deweloper. A plany są jeszcze bardziej ambitne.

Nieopodal dworca PKP ratusz planuje wybudować nowy dworzec metropolitalny. Koncepcja jest już gotowa. Koszt inwestycji przy ul. Dworcowej szacowany jest na 190 mln zł. Budowa może ruszyć na przełomie 2019 i 2020 r. Rewitalizację sąsiedztwa przewiduje też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który radni uchwalili m.in. dla ulic Dworcowej, Krochmalnej i 1-go Maja.

- Do 10 lipca zbieramy oferty od potencjalnych nabywców na nieruchomość przy ul. Kunickiego. Już są pierwsi zainteresowani - mówi Adrianna Franczewska-Krupa.

Buty z Lublina dla polskiej policji
W 2016 r. Protektor przeniósł się z ul. Kunickiego do nowej hali produkcyjno-biurowej w podstrefie ekonomicznej na Felinie. Budowa fabryki o powierzchni 7 tys. mkw. i zakup wyposażenia kosztowały ok. 20 mln zł.

Głównym przedmiotem działalności firmy pozostaje produkcja obuwia specjalistycznego. Protektor realizuje też zamówienia dla polskiej policji i wojska. Przychody ze sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku przekroczyły 27 mln zł. Większość tej kwoty stanowił eksport do Niemiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski