Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest lubelskiej policji wkracza w nową fazę. Co funkcjonariusze mają w planach?

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca/zdjęcie ilustracyjne
Pełne ręce roboty mają co roku policjanci w okresie Wszystkich Świętych i 11 listopada. W mediach pojawiła się informacja, że funkcjonariusze, w tym właśnie czasie zamierzają masowo brać zwolnienia chorobowe. Czy lubelscy policjanci także będą protestować w ten sposób?

- NSZZ Policjantów nie namawia funkcjonariuszy, aby szli na L4 w okresie Wszystkich Świętych. Tym bardziej, że jest to dla nas czas szczególnie wytężonej pracy, musimy zapewnić bezpieczeństwo na drogach i w okolicach nekropolii - mówi Artur Garbacz, szef lubelskiego NSZZ Policjantów.

- Oczywiście jeśli policjant, jest przemęczony swoją pracą może starać się o L4, ale to już lekarz ocenia, czy mu się ono należy, czy nie - zaznacza Garbacz.

Pójście “na chorobowe” nie jest oficjalną formą protestu policji, ale może być inicjatywą oddolną poszczególnych funkcjonariuszy. Tak jest np. w garnizonie łódzkim, gdzie na zwolnieniu lekarskim jest już kilkuset policjantów.

- W przypadku zwolnień lekarskich miałem spotkanie robocze z komendantem wojewódzkim policji i mogę jednoznacznie zapewnić, że u nas taka oddolna forma nie występuje - zaznacza Artur Garbacz.

Na potwierdzenie tych słów, przedstawia statystyki. - Obecnie, w liczącym 5 tys. policjantów garnizonie lubelskim na chorobowym przebywa tylko 19 osób. Jest to stan całkiem normalny - informuje Andrzej Fijołek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Oficjalna forma protestu lubelskich policjantów ma charytatywny wymiar. 9 i 10 listopada funkcjonariusze oddadzą honorowo krew.

Rozmowy z MSWiA są w impasie. Mundurowi kilka dni temu odrzucili propozycje złożone przez resort. Związkowcy planują powołanie niezależnego mediatora, dzięki któremu dialog z ministerstwem w końcu przyniósłby oczekiwane rezultaty. Chcą też jak najszybciej spotkać się z ministrem Joachimem Brudzińskim.

Policjanci żądają od strony rządowej m.in. podwyżki o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, pełnopłatnego urlopu i odmrożenia waloryzacji pensji. Do trwającego od lipca br. protestu dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Celnej. Do tej pory w ramach protestu policjanci zamiast mandatów udzielali upomnień, spowalniali pracę strajkiem włoskim, a kulminacją był ogólnopolski strajk na ulicach Warszawy 2 października.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Protest w łódzkich komendach. Policjanci masowo idą na zwolnienia lekarskie

Kurier Lubelski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski