Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w Hajdowie: Mieszkańcy nie chcą wytwórni asfaltu

(jsz)
Inwestycja przy ul. Metalurgicznej budzi protesty mieszkańców
Inwestycja przy ul. Metalurgicznej budzi protesty mieszkańców
Mieszkańcy Hajdowa protestują przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych. Twierdzą, że zostali wprowadzeni w błąd przez inwestora, a ratusz – zezwalając na inwestycję – naruszył prawo. Domagają się wstrzymania prac.

– Byliśmy celowo wprowadzani w błąd przez pracowników inwestora i wykonawcy. Twierdzili, że budują hurtownię kostki brukowej, co okazało się niezgodne z prawdą – mówi Jacek Sałasiński, mieszkaniec dzielnicy. – Przez przypadek dowiedzieliśmy się, że zamiast składować kostkę, będą tam produkować asfalt.

Wytwórnia mas bitumicznych powstaje przy ul. Metalurgicznej 13e. Inwestorem jest firma Polski Asfalt. Na miejscu trwa wylewanie fundamentów. Jednocześnie przedstawiciele inwestora starają się kupić pobliskie parcele pod kolejne inwestycje. Mieszkańcy są rozgoryczeni.

Nie było konsultacji

– Pominięto nas w procesie wydawania pozwolenia na budowę – dodaje Sałasiński. – Powinny się odbyć konsultacje ze społecznością lokalną. Przecież inwestycja w żywotny sposób nas dotyczy. Niedaleko budowy są domy. Wytwórnia będzie miała szkodliwy wpływ na mieszkańców. Tymczasem magistrat uznał, że nie jesteśmy stroną w całym postępowaniu.

Według urzędników, nie było ku temu powodów.

– Mieszkańcy nie mogli być stroną, bo ich nieruchomości leżą poza obszarem oddziaływania inwestycji – wyjaśnia Iwona Mroczek-Drozd, z Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta. – Odpowiednią decyzję środowiskową wydano w lipcu ub. r. Stosowne informacje publikowano w Biuletynie Informacji Publicznej. W tym roku inwestor uzyskał pozwolenie na budowę i od 14 lutego mógł legalnie rozpoczynać prace. 

Czytak też: Ekopłyty z torebek foliowych

Miasto uspokaja

Ratusz wskazuje, że wpływ wytwórni na środowisko może być mniejszy niż sądzą mieszkańcy. Inwestor zobowiązał się bowiem do zainstalowania nowoczesnych instalacji oczyszczających. Dzięki temu, emisja szkodliwych pyłów do atmosfery ma być zredukowana o 97 proc.

Protestujących to nie uspokaja. Ich zdaniem, ratusz naruszył przepisy. Na biurko prezydenta trafiła wczoraj stosowna skarga i prośba o wstrzymanie budowy.

– W najbliższych dniach złożymy jeszcze petycję z podpisami mieszkańców – dodaje Sałasiński.

Sprawdzą inwestycję

Protestujący poprosili też nadzór budowlany o sprawdzenie legalności inwestycji.

– Podstawą do wszczęcia postępowania może być kontrola na miejscu robót – mówi Robert Lenarcik, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. – Nie wykluczam, że będziemy interweniować. Najpierw jednak musimy zapoznać się z argumentami przedstawionymi przez mieszkańców dzielnicy.

Czytaj też: Elektrozłom. Odzyskiwanie się opłaca

Nie wiadomo jeszcze, czy podobna kontrola odbędzie się w ratuszu. O komentarz do zarzutów pod adresem inwestora poprosiliśmy firmę Strabag, do której należy Polski Asfalt. Czekamy na odpowiedź.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski