Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w LZPS Protektor: Dzień dziesiąty

EP
Tomek Koryszko
Protest w likwidowanych LZPS trwa od dziesięciu dni. W środę odbyła się kolejna tura negocjacji. Dziesięć osób zakończyło okupację budynku. W zakładzie pozostało jeszcze sześciu pracowników.

Godz. 22.40
- Protest trwa dalej. Nie doszło do podpisania końcowego porozumienia - relacjonuje Jolanta Wojciechowska, szefowa OPZZ w zakładzie przy ul. Kunickiego. I dodaje, że oficjalne stanowisko obu działających w LZPS związków zawodowych zostanie przedstawione w czwartek o godz. 13.00 na konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" przy ul. Królewskiej.

Godz. 22.10
Rzecznik Protektora poinformował w SMS-ie, że dziesięć kolejnych osób opuściło "biurowiec właściciela nieruchomości".

- Potwierdzam. Zostało tylko sześć osób. Ja też zostaję - mówi Marzena Kacwan. - Za dużo tutaj przeżyłam, żeby wyjść teraz - tłumaczy. Jak wyjaśnia, poszczególne osoby miały własne powody, by zakończyć okupację. - Jedna pani była bardzo przeziębiona. U innych zadecydowały sprawy rodzinne. To przecież są kobiety, które mają rodziny, są potrzebne w domu - tłumaczy.

Zaznacza, że protestujący wciąż czekają na relację ze spotkania w Urzędzie Wojewódzkim.
Rzecznik Protektora informuje jedynie, że kolejna tura rozmów ma się odbyć w piątek

Godz. 19.00
Trwa spotkanie związków i przedstawicieli Protektora w Urzędzie Wojewódzkim.
- Czekamy na wynik rozmów. Mamy szczątkowe informacje, że wszystko idzie w dobrym kierunku, ale spotkanie u wojewody jeszcze się nie skończyło - mówi Marzena Kacwan, jedna z osób okupujących zakład przy ul. Kunickiego.

Godz. 11.00
- Do zakładu przyjechali hurtownicy, chcą wywozić buty. Nie zgadzamy się na to, bo to są nasze odprawy - mówi Wojciechowska i zapowiada, że protestujący będą blokować wszelkie próby wywożenia z zakładu sprzętu, dokumentów bądź towarów.

O godz. 14 w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie ma się rozpocząć kolejne spotkanie przedstawicieli firmy Protektor i związkowców z LZPS w obecności mediatora powołanego przez ministra pracy i polityki społecznej. - Ciężko będzie nam zakończyć dziś rozmowy. Mamy za dużo punktów do omówienia - ocenia Jolanta Wojciechowska, szefowa OPZZ w zakładzie przy ul. Kunickiego.

W poniedziałek protestujący dostali zapewnienie, że otrzymają dodatkowe odprawy z funduszu socjalnego. Likwidator ma wycenić i sprzedać m.in. ośrodek wypoczynkowy w Karwii nad morzem.

142 zwalnianym pracownikom pomoc oferuje Miejski Urząd Pracy w Lublinie. W najbliższy czwartek, 12 stycznia o godz. 16 w Szkole Podstawowej nr 24 przy ul. Niecałej 1 organizuje dla nich spotkanie informacyjne. Pracownicy LZPS dowiedzą się z jakich form wsparcia mogą skorzystać oraz jakie są zasady rejestracji w urzędzie. - Sytuacja każdej osoby będzie rozpatrywana indywidualnie w zależności od potrzeb i zadawanych pytań - mówi Katarzyna Kępa, dyrektor MUP w Lublinie. W spotkaniu weźmie udział powołany przez dyrektora MUP zespół ds. zwolnień grupowych.
Swoje uczestnictwo potwierdzili również specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie (pośrednicy pracy i doradcy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej) oraz radcy prawni z Państwowej Inspekcji Pracy. Urząd zapewnia, że istniej możliwość zorganizowania kolejnego spotkania dla osób, które zgłoszą taką potrzebę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski