Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Al. Racławickich: Kontrakt za 104 mln zł podpisany. Jak będziemy tamtędy jeździli przez ponad rok?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Autobusy i trolejbusy będą, mimo robót drogowych, jeździły po Al. Racławickich. Prace rozpoczną się od strony ronda Honorowych Krwiodawców. To na razie jedyne „pewniki” dotyczące przebudowy Al. Racławickich. Ratusz w ciągu dwóch tygodni dowie się jak organizację ruchu widzi wykonawca inwestycji.

Dla mieszkańców Lublina, i to nie tylko kierowców, będą to rozstrzygnięcia, które wyznaczą rytm życia na najbliższe 15 miesięcy. Chodzi o przebudowę Al. Racławickich oraz ulic: Poniatowskiego i Lipowej. Ratusz właśnie podpisał umowę z wykonawcą robót. Kontrakt opiewa na 103,89 mln zł. Roboty wykona konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robot Drogowych Lubartów oraz Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina.

Podpisanie umowy nie oznacza, że drogowcy natychmiast wejdą na plac budowy. - Wykonawca w ciągu 14 dni przedstawi do akceptacji projekt harmonogramu rzeczowo-finansowego prac. Następnie Zarząd Dróg i Mostów w ciągu 7 dni może wnieść uwagi – informuje Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Dla mieszkańców – kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej – kluczowa jest organizacja ruchu w trakcie robót. Te mają być doprecyzowane z wykonawcą. Niektóre rozstrzygnięcia jednak już są znane.

- Prace rozpoczną się od strony ronda Honorowych Krwiodawców. W tym roku planujemy wykonać odcinek Racławickich do wysokości ul. Poniatowskiego

– mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Jest też inne ustalenie. Dotyczy komunikacji miejskiej. Ta przez cały okres inwestycji ma korzystać z przebudowywanych arterii. - Al. Racławickie i ul. Lipowa to podstawowe ciągi komunikacyjne generujące największe potoki pasażerskie ze wszystkich dzielnic Lublina i główny punkt docelowy dla pasażerów – podkreśla Sławomir Podsiadły, z-ca dyrektora ds. przewozów ZTM Lublin.

- Termin realizacji przebudowy wynosi 15 miesięcy od daty zawarcia umowy

– przypomina Jędrek. Oznacza to, że wszystkie roboty powinny skończyć do połowy czerwca 2021 r.

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. Pierwszy zakłada przebudowę Al. Racławickich wraz z Rondem Honorowych Krwiodawców (ok. 1860 m) i ul. Poniatowskiego (ok. 540 m). Drugi przebudowę ul. Lipowej (ok. 680 m). Zmiany będą ogromne. Na Al. Racławickich wymieniony ma być asfalt, skrajnie prawe pasy jezdni – w obu kierunkach – zmienią się w buspasy, powstanie ścieżka rowerowa (po obu stronach drogi). Inwestycja obejmie też przebudowę ul. Lipowej, podobnie jak na Racławickich pojawią się tam buspasy oraz poszerzenie – do czterech pasów – ul. Poniatowskiego.

Co z drzewami?

Inwestycja wywołuje olbrzymie kontrowersje z powodu planowanych wycinek drzew. W lutym ratusz poinformował, że na liście do usunięcia wzdłuż Al. Racławickich jest 26 drzew. Trzy kolidują z rozbudową jezdni, 17 stoi na miejscu, gdzie projektanci wyznaczyli przebieg chodników i ścieżek rowerowych, a pozostałe sześć znajdują się nad sieciami podziemnymi, które mają być wymienione.
- Tak naprawdę pewne do usunięcia są tylko trzy drzewa, które kolidują z jezdnią. W przypadku innych będziemy stali się ocalić - przekonuje Szymczyk.

Początkowo ratusz planował, że wzdłuż Al. Racławickich (nie licząc ul. Poniatowskiego i Lipowej) usuniętych zostanie 261 drzew z 396, które tam rosną. Taka liczba padła w raporcie środowiskowym z 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski