Przebudowa placu Litewskiego. Archiwum Państwowe w Lublinie...

  Przebudowa placu Litewskiego. Archiwum Państwowe w Lublinie bada dokumenty znalezione na budowie

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  O tym, że w czasie trwającej właśnie przebudowy placu Litewskiego archeolodzy odnaleźli, zakopane poniemiemieckie dokumenty już pisaliśmy. Zdjęcia tych
  1/10
  przejdź do galerii

  O tym, że w czasie trwającej właśnie przebudowy placu Litewskiego archeolodzy odnaleźli, zakopane poniemiemieckie dokumenty już pisaliśmy. Zdjęcia tych obiektów właśnie upubliczniło Archiwum Państwowe w Lublinie. ©Archiwum Państwowe w Lublinie

  O tym, że w czasie trwającej właśnie przebudowy placu Litewskiego w Lublinie archeolodzy odnaleźli, zakopane poniemiemieckie dokumenty już pisaliśmy. Zdjęcia tych przedmiotów właśnie upubliczniło Archiwum Państwowe w Lublinie.
  Matura 2016. Matematyka. Podstawowy i rozszerzony poziom (ARKUSZE, ZADANIA, ODPOWIEDZI)

  Dokumenty w przeszłości zostały nadpalone, archeolodzy odnaleźli ich szczątki zakopane w dole przysypanym ziemią. Po 20 kwietnia relikty dokumentów zostały przekazane do Archiwum Państwowego w Lublinie.

  - Wszystkie dokumenty noszą ślady ognia, ich stopień zniszczenia jest bardzo duży. Zachowały się pojedyncze fragmenty kart, widoczne są tylko fragmenty zdań - wyjaśnia Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. - Na razie obiekty są oczyszczane - dodaje dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

  Kto zniszczył dokumenty? Prawdopodobnie sami Niemcy, którzy wycofując się z Lublina w lipcu 1944 roku niszczyli to, co zostawiali za sobą. - Być może nie mieli czasu na segregację dokumentów. Wrzucali do dołu w pośpiechu wszystko, co wpadło pod rękę, a potem podlali to benzyną - przypuszcza Piotr Dymmel.

  Oprócz pozostałości zwęglonych kart dokumentów na placu Litewskim zostały znalezione także nadpalone książki wydane w języku niemieckim, na przykład publikacja o rolnictwie i druga o nauce zawodu elektryka, ale też egzemplarz romansu z XIX-wiecznej Jutlandii "Wildmoorprinzess" duńskiego autora Sophusa Bauditz. Ogień nie strawił też metalowego fragmentu segregatora.

  "Wśród znalezionych obiektów można rozpoznać m.in. fragmenty gazet informacyjnych dla żołnierzy III Rzeszy, pudełko na naboje, metalową skrzynkę - prawdopodobnie pocztową, czy wieczko zestawu do wykonywania zastrzyków insulinowych" - informuje Archiwum Państwowe w Lublinie.

  Decyzja o tym, w jakim stopniu będą poddawane konserwacji relikty dokumentów i książek z okresu II wojny światowej, to kwestia przyszłości. O tym, do jakiego archiwum trafią, zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków.

  Niemcy w czasie okupacji Lublina przemianowali plac Litewski na plac Adolfa Hitlera - zachował się oryginał szyldu z okresu II wojny światowej. Obecnie jest przechowywany w Archiwum Państwowym w Lublinie. Przypomnijmy, że Pałac Poradziwiłłowski (dzisiaj gmach politologii UMCS) Niemcy zajęli na siedzibę Głównej Komendantury Polowej.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo