Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa stadionu Startu. Trybuny już wyrosły, bieżnia jeszcze czeka

Artur Jurkowski
Zadaszone trybuny stanęły od strony al. Piłsudskiego. Sportowe zawody rozgrywane na stadionie będzie mogło oglądać 1370 widzów
Zadaszone trybuny stanęły od strony al. Piłsudskiego. Sportowe zawody rozgrywane na stadionie będzie mogło oglądać 1370 widzów UM Lublin
Pełną parą, po zimowym spowolnieniu, ruszyły roboty przy przebudowie stadionu lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego w Lublinie.

Jeszcze dwa miesiące temu obiekt przy al. Piłsudskiego bardziej przypominał wyglądem składowisko ziemi niż stadion lekkoatletyczny. W oczy rzucały się przede wszystkim wielkie hałdy zmarzniętej ziemi. Teraz wzrok przyciągają betonowe trybuny dla widzów przyszłych zawodów. – Zakończyły się już wszystkie prace przy konstrukcjach stalowych i żelbetonowych trybun i budynku głównego – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

Na widowni będzie mogło zasiąść łącznie 1370 osób. – W 100 procentach wykonana jest konstrukcja dachu. Trwa układanie przykrycia ze szklanych płyt – dodaje Bobowska.

Trybuny znajdują się od strony al. Piłsudskiego. W nie wkomponowany jest budynek zaplecza m.in. z szatnią, natryskami, pomieszczeniami do odnowy biologicznej. Wewnątrz tego obiektu trwają prace instalacyjno-wykończeniowe. Radykalnej zmianie w ciągu ostatnich tygodni uległa płyta stadionu. – Układany jest już humus (mieszanka ziemi z mikroelementami – przyp. red.). Na nim zostanie rozłożona trawa, która przyjedzie w rolkach – opisuje Bobowska.

Trwają roboty związane z wykonaniem podbudowy bieżni okólnej. – Docelowo zostanie na niej ułożona nawierzchnia poliuretanowa, ale z tymi pracami wykonawca musi poczekać na zdecydowanie wyższe temperatury – tłumaczyła Bobowska.

Bieżnia na lubelskim stadionie ma mieć kolor niebieski.

Przebudowa stadionu Startu ruszyła w maju ub. roku. – To element programu rewitalizacji doliny Bystrzycy. Wzdłuż rzeki powstają obiekty łączące sport zawodowy z rekreacją dla wszystkich mieszkańców – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Po przebudowie na stadionie będzie można uprawiać większość konkurencji lekkoatletycznych. M.in. biegi krótko- i długodystansowe, rzut młotem, dyskiem, oszczepem, pchnięcie kulą. Ponadto skok w dal, wzwyż, o tyczce oraz wielobój lekkoatletyczny. Przebudowane zostaną drogi wewnętrzne i wybudowane 44 nowe miejsca parkingowe. Pojawi się nowe oświetlenie, nagłośnienie, monitoring.

Koszt zmian to prawie 37 mln zł. Te wydatki nie obciążą jednak w całości budżetu miasta. 10 mln zł dołoży do inwestycji Ministerstwo Sportu i Turystyki. Inwestycja ma się zakończyć do 31 sierpnia. Ratusz chce, aby w przyszłym roku na stadionie odbyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski