Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeciąganie liny w sprawie górek czechowskich. Ekolodzy i społecznicy nie chcą referendum

Artur Jurkowski
Górki czechowskie to obecnie własność spółki  TBV. Teren dawnego poligonu obejmuje  obszar ok. 105 hektarów
Górki czechowskie to obecnie własność spółki TBV. Teren dawnego poligonu obejmuje obszar ok. 105 hektarów Wojciech Kornet, Piotr Pakuła
7 kwietnia ma się odbyć referendum dotyczące przyszłości górek czechowskich. „Nie” inicjatywie prezydenta Lublina mówią ekolodzy i aktywiści społeczni. Wystosowali w tej sprawie list otwarty.

W gronie inicjatorów powstania listu znalazły się nazwiska siedmiu osób. Chodzi o Agnieszkę Ziętek (socjolożka i politolożka), Jana Kamińskiego (architekt krajobrazu), Magdalenę Nosek (aktywistka miejska), Sławomira Pawłowskiego (inżynier), Szymona Pietrasiewicza (animator kultury), Krzysztofa Gorczycę (aktywista miejski).

Sprawa referendum dotyczącego górek czechowskich korzeniami sięga wyborów samorządowych z jesieni 2018 r. Wtedy z tą inicjatywą wyszedł kandydujący na trzecią kadencję Krzysztof Żuk. W styczniu tego roku prezydent Lublina ogłosił, że chce, aby referendum odbyło się 7 kwietnia. Przy czym muszą na to zgodzić się radni miejscy. Decyzję podejmą 31 stycznia.

CZYTAJ TAKŻE: Referendum w sprawie górek czechowskich. Poznaliśmy datę i pytanie. Mieszkańcy zdecydują, czy teren powinien zostać zabudowany

Pytanie ma brzmieć „Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. górek czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów”.

Autorzy listu boją się, że przegrają „kampanię reklamową” z TBV, które jest właścicielem dawnego poligonu. - Kto w stopniu porównywalnym do możliwości dewelopera będzie „zachęcał do głosowania na nie”? Kto wyjaśni (…) jakie korzyści przyniesie zachowanie górek czechowskich w maksymalnym stopniu jako publicznego terenu zieleni? Kto przedstawi alternatywne scenariusze? Kto nagłośni planistyczną historię tego terenu i przypomni, dlaczego górki są chronione przed urbanizacją w obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina z 2000 r.? - pytają autorzy listu, pod którym podpisało się ponad 150 osób.

Ratusz po raz kolejny prostuje, że dokumentem, który rozstrzyga obecnie o zagospodarowaniu górek czechowskich nie jest studium z 2000 r. ale plan zagospodarowania z 2005 r. - Umożliwia on budowę obiektów kubaturowych o łącznej powierzchni ok. 30 hektarów - stwierdza Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta.

- Trudno jest komentować list, w którym grupa osób neguje z jedno z fundamentalnych narzędzi demokracji, którym jest referendum - mówi Wojciech Dzioba, prezes TBV. I dodaje: - Stoimy na stanowisku, że Lublin zasługuje na to, aby mieszkańcy korzystali 70-hektarowego parku.

Prezydent Lublina nie planuje wycofać się z referendum. - Z zaskoczeniem i zdziwieniem przyjmujemy stanowisko osób podpisanych pod listem - mówi krzysztof Żuk. I dodaje: - Referendum, jako najczystsza forma konsultacji społecznych, będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Górki czechowskie w Lublinie. TBV pokazał projekt parku (WIZUALIZACJE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski