MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeciętny Polak zarabia 3732 zł na rękę. Dlatego potrzebujemy płacy minimalnej

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Zniesienie płacy minimalnej w wybranych firmach? To postulat Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Pomysł jest kontrowersyjny, zwłaszcza że zarobkom osób z płacą minimalną i tak jest daleko do przeciętnego Polaka.

Nasz kraj cechuje silne rozwarstwienie społeczne. Z danych GUS wynika, że w 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyniosło 5167 zł (3732 zł na rękę). Statystyki obejmują osoby pracujące we wszystkich typach przedsiębiorstw, ale nie uwzględniają osób pracujących na umowach cywilnoprawnych czy wykonujących pracę nakładczą, a te formy zatrudnienia preferują małe (zatrudniające od 10 do 49 pracowników) i mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 pracowników).

Również realny wzrost wynagrodzenia w gospodarce narodowej nie był wysoki. W 2020 r. wyniósł on 1,7%, w porównaniu z 2019 r. - poinformował GUS. Dla porównania, płaca minimalna w 2021 r. wzrosła o 7,7% w stosunku do najniższej płacy w 2020 r., osiągając poziom 2800 zł brutto, co daje ok. ok. 2061 zł na rękę.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrosło o 5,1% wobec 2019 roku. W ciągu roku nasze zarobki poszły średnio w górę o 250 zł.

Zniesienie płacy minimalnej w mikrofirmach

Tymczasem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców domaga się zniesienia płacy minimalnej w mikroprzedsiębiorstwach na czas pandemii. Jak argumentuje ZPP, część przedsiębiorców nie kwalifikuje się do rządowego wsparcia ze względu na charakter prowadzonej działalności lub jej sezonowość, co może doprowadzić do kolejnych redukcji etatów. Związek wskazuje na rosnące bezrobocie (w styczniu wyniosło ono 6,5%, a miejscowościach turystycznych jeszcze więcej) oraz spadającą liczbę wakatów (jesienią 2020 r. było ich o ok. 25% mniej). Jak argumentuje ZPP, bezrobocie może powrócić do dwucyfrowych wartości.

Oprócz wprowadzenia progu wielkości przedsiębiorstwa w obowiązywaniu płacy minimalnej ZPP postuluje uproszczenie opodatkowania mikrofirm. Tacy przedsiębiorcy płaciliby jednolity podatek przychodowy, bez podziału na PIT i składki ZUS. Związek podaje przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie płaca minimalna obowiązuje w przedsiębiorstwach osiągających przychód powyżej 500 tys. dolarów rocznie.

Wspólne zasady dotyczące płacy minimalnej w Unii Europejskiej?

28 października opublikowano projekt dyrektywy Komisji Europejskiej o odpowiedniej płacy minimalnej. Dyrektywa ma ujednolicić zasady ustalania poziomu płacy minimalnej w państwach członkowskich UE oraz wzmocnić pozycję partnerów społecznych w negocjacjach. To rozwiązanie forsuje m.in. NSZZ „Solidarność”.

KE uważa, że minimalne wynagrodzenie za pracę w większości państw członkowskich jest zbyt niskie, przez co pracownicy nie mają zapewnionego godnego życia. Komisja postuluje, aby stworzyć ramy do ustalania wysokości płacy minimalnej, z poszanowaniem tradycji narodowych. Przyjęcie ogólnoeuropejskich standardów w tym zakresie lepiej by chroniło pracowników.

Płaca minimalna obowiązuje tylko w niektórych krajach. W UE nie wprowadziły jej: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia i Szwecja, a spoza UE - Wielka Brytania oraz ubiegające się o członkostwo: Czarnogóra, Macedonia, Albania, Serbia i Turcja.

W krajach bez płacy minimalnej poziom najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia ustala się w układach zbiorowych pracy. Są to porozumienia zawierane między pracodawcą lub organizacją pracodawców a organizacją związkową lub organizacjami związkowymi. Takie układy mogą być korzystniejsze dla pracowników niż kodeksy pracy czy inne przepisy prawa pracy, ale nie mogą wprowadzać mniej korzystnych przepisów od tych obowiązujących na poziomie krajowym.

Pomysł zagwarantowania obywatelom UE minimalnych wynagrodzeń budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza że różnice w zarobkach w poszczególnych państwach członkowskich są duże. Najwyższa płaca minimalna w UE-27, którą może pochwalić się Luksemburg, jest o 6,6 razy wyższa niż najniższe minimalne wynagrodzenie za pracę w państwach członkowskich, które niechlubnie przypada w udziale Bułgarii.

Dyrektywa UE byłaby korzystna dla polskich pracowników, ponieważ nakładały na te państwa, w których mniej niż 70% pracowników jest objętych zbiorowymi układami pracy, obowiązek podjęcia działań zmieniających ten stan rzeczy w porozumieniu z partnerami społecznymi. Warto wiedzieć, że odsetek pracowników objętych zbiorowymi układami pracy należy w Polsce do jednego z najniższych w Europie i wynosi zaledwie 17%. Zajmujemy trzecie miejsce od końca za Litwą i Łotwą.

[QUIZ] Czy należy ci się umowa o pracę? Zrób prosty test i sprawdź!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przeciętny Polak zarabia 3732 zł na rękę. Dlatego potrzebujemy płacy minimalnej - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski