MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed pielgrzymami 320 kilometrów. W sobotę ruszą na Jasną Górę

Jakub Sarek
Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
1000 pątników- według szacunków organizatorów - wyruszy w sobotę z Lublina na Jasną Górę w pieszej pielgrzymce. Osoby, które nie zdążyły jeszcze się na nią zapisać mogą to uczynić do sobotniego poranka w sekretariacie pielgrzymki pod lubelską archikatedrą.

Hasło "Pokój i dobro" będzie towarzyszyć uczestnikom 46. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W sobotę o 8:30 rozpocznie ją mszą święta w archikatedrze. Po zakończeniu nabożeństwa - ok. godz. 10:30 - pątnicy wyjdą z placu Katedralnego i ulicą Królewską, potem placem Łokietka, deptakiem, placem Litewskim, Krakowskim Przedmieściem, Alejami Racławickimi, al. Kraśnicką opuszczą miasto i skierują się do podlubelskich Bełżyc. Według szacunków organizatorów na pielgrzymi szlak wybierze się ok. 1000 osób. W niedzielę zakończyły się zapisy w parafiach. Praktycznie do samego wyjścia pielgrzymki będą one jeszcze prowadzone w punkcie, który stanął w poniedziałek pod archikatedrą. Do piątku będzie on czynny w godzinach 10-17. Zapisywać się można także przez Internet.

Koszt udziału w pielgrzymce to 100 zł.

- Opłata uwzględnia m.in. transport bagaży, kupno lekarstw i materiałów opatrunkowych, tzw. gadżety pielgrzymkowe, informatory oraz ubezpieczenie NW - informują organizatorzy.

Podobnie jak w ubiegłym roku pielgrzymi mogą skorzystać z opcji „Idziesz, ile możesz”. Na czym ona polega?

- Zakłada ona dojazd z Lublina autokarem na konkretny dzień pielgrzymki. Może to być jeden, dwa, trzy dni, ile mi pasuje. Kiedy skończą szlak pielgrzymkowy autokar zabiera ich z powrotem. Zapisy na tę formę możliwe są wyłącznie przez Internet. Z tej opcji korzysta dużo osób, które jeszcze nigdy nie były na pielgrzymce. W ten sposób chcą przekonać się czym jest pielgrzymka i czy w ogóle warto na nią iść - mówi ks. Paweł Saran, przewodnik 46. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, dla którego będzie to debiut w tej roli. W tym roku zastąpił on na tym stanowisku wieloletniego kierownika LPP ks. Mirosława Ładniaka.

Działa również fundusz „Idę z tobą”.

- Osoba, która fizycznie nie może pójść na pielgrzymkę daje intencję wraz z ofiarą pokrywającą koszt pielgrzymowania. W ten sposób pielgrzym, który będzie korzystał z takiej pomocy poniesie intencję ofiarodawcy przed tron Matki Bożej - wyjaśnia ks. Saran.

Pątnicy mają do pokonania trasę o długości ok. 320 km. Na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia, w przededniu uroczystości Wniebowzięcia NMP. Lubelską pieszą pielgrzymkę tworzy łącznie 11 grup.

- Odnawiamy grupę młodzieżową. Będzie nosiła numer 8. Jest "budowana" na harcerzach z Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i członkach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Nowością jest też to, że grupy - oprócz numerów - mają także kolory - wskazuje ks. Saran.

Partnerem tegorocznej pielgrzymki będzie Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, który obchodzi 300. rocznicę przybycia zakonników do Lublina.

W tym roku wszystkie grupy LPP - również ta chełmska - wyruszą do Częstochowy tego samego dnia, w sobotę.

Z kolei dzień wcześniej wystartuje 42. Piesza Zamojsko-Lubaczowska Pielgrzymka na Jasną Górę.

- Wędrówkę rozpoczniemy o godz. 9 mszą świętą w Zamojskiej Katedrze, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy Mariusz Leszczyński. Również 2 sierpnia wyruszą pątnicy z Tomaszowa Lubelskiego i Lubaczowa, natomiast pielgrzymi z Biłgoraja dołączą 4 sierpnia. Pielgrzymowanie zakończymy 14 sierpnia - podaje diecezja zamojsko-lubaczowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski