MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed sierpniem był lipiec. Wystawa w rocznicę Lubelskiego Lipca - protestów na Lubelszczyźnie w lipcu 1980 roku

Artur Jurkowski
- Spontaniczny strajk był zaskoczeniem – przypomina wydarzenia z lipca 1980 r. w WSK Świdnik Jan Czogała, ówczesny dyrektor zakładu. 40 lat temu fala protestów na Lubelszczyźnie objęła ok. 150 zakładów. Strajkowało kilkadziesiąt tysięcy osób.

- Przemiany ustrojowe i dzisiejszy kształt naszego kraju zawdzięczamy odwadze i determinacji bohaterów tamtych dni, zwykłym mieszkańcom naszej małej ojczyzny. Sukces Lubelskiego Lipca '80 otworzył drogę do ogólnonarodowego zrywu Polaków w walce o lepsze warunki życia, wolność i demokrację. Strajki 1980 roku i to, co wydarzyło się później, spowodowały zmianę oblicza nie tylko Polski, ale i całego świata - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.

W poniedziałek na pl. Litewskim otworzono wystawę fotograficzną „Przed sierpniem był lipiec”. Przypomina wydarzenia z lipca 1980 r. - Wystawa prezentuje kalendarium, odtwarza dzień po dniu to, co działo się w zakładach pracy i to jak protest rozlał się na cały region - mówi Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN.

W trwających od 8 do 25 lipca 1980 roku strajkach na Lubelszczyźnie uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Protesty objęły ponad 150 zakładów pracy. Strajki rozpoczęły się od protestu, do którego doszło 8 lipca w 1980 roku w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego. Bezpośrednim impulsem do akcji było drastyczna podwyżka cen w zakładowej stołówce.

30 lat minęło. Lublin kiedyś i dziś - wystawa „Kuriera Lubel...

- Spontaniczny strajk był zaskoczeniem. Ale też zaskoczeniem nie był, bo sytuacja w kraju nie była ciekawa - wspomina Jan Czogała, dyrektor WSK Świdnik w latach 1974-1981. I dodaje:

- Wysokie ceny żywności były tylko jednym z elementów, które doprowadziły do protestu.

Protesty na Lubelszczyźnie zakończyły się porozumieniem podpisanym przez „komitet postojowy”.

Wystawę na pl. Litewskim (gdzie prezentowane są też materiały udostępnione przez „Kurier Lubelski”) będzie można oglądać do 21 lipca. Łącznie prezentowanych jest 32 plansz.

- To nasze wspólne święto. 40 lat temu Lublin, Świdnik i cała Lubelszczyzna znalazły się w centrum uwagi świata. Tu zaczęła wielka zmiana – podkreśla Krzysztof Stanowski, pełnomocnik prezydenta Lublin ds. obchodów jubileuszy. We wtorek (7 lipca) wystawa poświęcona Lubelskiemu Lipcowi zostanie odsłonięta też przed lubelskim ratuszem. Jej organizatorem jest MPK Lublin oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski