Przed wyborami rektora lubelskiego Uniwersytetu Medycznego

IL
Od lewej profesor Andrzej Drop, profesor Krzysztof Celiński.
Od lewej profesor Andrzej Drop, profesor Krzysztof Celiński. Ilona Leć
Udostępnij:
Już za cztery dni (12 marca) poznamy nowego rektora Uniwersytetu Medycznego, który zastąpi w tej funkcji piastującego drugą kadencję, profesora Andrzeja Książka. Dzisiaj (środa, 7 bm.) w sali Auditorium Maximum UM odbyło się wspólne spotkanie przedwyborcze dwóch profesorów, Andrzeja Dropa oraz Janusza Solskiego. Wystąpieniom kandydatów przysłuchiwali się pracownicy uczelni oraz studenci.

Jako pierwszy, głos zabrał profesor Janusz Solski, dziekan Wydziału Farmaceutycznego. - Chociaż wiele osób popiera moją kandydaturę, to dochodzą do mnie głosy, że mam jeden minus. Nie jestem lekarzem. W sytuacji, w której znajduje się obecnie uczelnia, myślę, że to raczej mój atut. Codziennie mam kontakt z całą społecznością akademicką i i znam problemy zarówno dydaktyczne jak i studenckie. Wiem również jak je rozwiązać - zapewnia profesor Janusz Solski.

Dziekan farmacji w swoim wystąpieniu skupiał się przede wszystkim na tym, co w działalności i organizacji uniwersytetu zmieni po tym, jak zostanie rektorem. - Oddzieliłbym Oddział Anglojęzyczny od Wydziału Lekarskiego. Odbieram sygnały również z innych uczelni w kraju, że polscy studenci czują się drugorzędni i mniej ważni w stosunku do studentów zagranicznych, dzięki którym uniwersytet, chociaż nie jest to kwestia pierwszorzędna, zarabia. Aby nauczanie stało się bardziej efektywne należy pomyśleć o zmniejszeniu grup zajęciowych. Należy również jasno określić system awansu nauczycieli akademickich, który nie może zależeć wyłącznie od oceny rektora. Jeżeli ktoś przychodzi do nas na asystenturę to musi wiedzieć co powinien zrobić aby awansować - dodaje profesor Janusz Solski. Dziekan popiera również powiększenie zakresu kompetencji rektorów i prodziekanów. - To nie może być tak, że o każdej, nawet najmniejszej sprawie decyduje wyłącznie rektor - przyznaje.

Profesor Andrzej Drop, prorektor ds. klinicznych, opowiadał o tym co nowego chciałby na uczelni stworzyć i przedstawił zgromadzonej społeczności akademickiej, swój program rozwoju UM na lata 2012-2016. - Program ten chciałbym realizować w trzech obszarach: nauka, edukacja i infrastruktura - mówi profesor Andrzej Drop.

W planach profesora jest utworzenie m.in. Uniwersyteckiego Centrum Rozwoju Młodej Kadry, które znacznie zmniejszyłoby deficyt w zatrudnieniu, który dotyka niektóre z wydziałów. Dzięki niemu najlepszych 5-6 studentów rocznie mogłoby liczyć na zatrudnienie na uniwersytecie. Nowością byłyby również: Centrum Transferu Technologii, którego celem ma być poszukiwanie partnerów współfinansujących projekty naukowe oraz stworzenie katedry Komunikacji i Humanizacji Medycyny. Poparcie żaków może zaskarbić pomysł utworzenia Centrum Kultury Studenckiej. W nim odbywałyby się wystawy, spotkania integracyjne oraz towarzyskie, dla całej braci akademickiej.

Na zakończenie pierwszego, przedwyborczego spotkania odbyła się otwarta dyskusja, w której można było zadawać pytania kandydatom na rektora.

Kolejne spotkania przedwyborcze z kandydatami na rektora UM (tym razem osobno) odbędą się w czwartek i piątek.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie