Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedłuża się przebudowa ulicy Pana Tadeusza w Lublinie. Mieszkańcy skarżą się na brak oświetlenia ulicznego

Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski
Co najmniej do końca listopada potrwa przebudowa ul. Pana Tadeusza. Ratusz przedłużył o miesiąc termin zakończenia inwestycji. Utrudnienia w ruchu to niejedyny kłopot mieszkańców. Nie działa też oświetlenie uliczne.

- W XXI wieku mieszkańcy wojewódzkiego miasta mają prawo chodzić po oświetlonych ulicach. To wydaje się oczywiste. Ale nie dotyczy nas, mieszkańców ul. Pana Tadeusza. Uliczne latarnie zgasły i jest ciemno jak … nie będę się wyrażać, gdzie – żali się pani Krystyna mieszkanka ul. Pana Tadeusza.

I dodaje: - Sąsiedzi mówią, że to pewnie robotnicy uszkodzili kabel podczas robót przy przebudowie drodze.

- Nic nie wiemy o jakimkolwiek uszkodzonym przyłączu energetycznym – mówi Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Motów.

Ul. Pana Tadeusza jest przebudowywana. Inwestycja obejmuje m.in. wykonanie asfaltu na prawie 500-metrowym odcinku ulicy. Ale nie tylko, mają też powstać nowe miejsca parkingowe i oświetlenie uliczne.

- Na ul. Pana Tadeusza trwa demontaż starych słupów i przygotowywane są fundamenty i okablowanie nowych – wyjaśnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Jak długo latarnie będą wyłączone?

– Chcemy aby trwało to jak najkrócej – przekonuje Pidek.

Gdyby inwestycja szła zgodnie z planem, to mieszkańcy nie mieliby teraz problemu z oświetleniem. Nie byłoby też utrudnień w ruchu. Drogowcy kończyliby roboty, bo pierwotny termin ich wykonania wskazywał jako finał przebudowy 31 października.

Ale roboty zgodnie z planem nie szły. Wykonawca ma poślizg.

– Zwrócił się do nas o przedłużenie terminu wykonania prac. Zgodziliśmy się, aby potrwały o miesiąc dłużej niż planowaliśmy. Powinny być zakończone do końca listopada – dodaje Pidek.

Skąd opóźnienie? – Konieczność zmian w projekcie w związku z wnioskami mieszkańców dotyczącymi ochrony drzew – przypomina Pidek.

Początkowo projekt zakładał wycięcie 53 drzew. To miało „uwolnić” tereny pod budowę miejsc postojowych. Łącznie miało ich powstać ok. 130. Postojówki od strony ul. Głębokiej, czyli po północnej stronie drogi zlokalizowano prostopadle do jezdni, te po przeciwnej stronie – czyli tam gdzie znajdują się bloki – równolegle.

Przeciwko wycince zieleni zaprotestowali mieszkańcy.

– Sytuacja była złożona: część mieszkańców oczekiwała miejsc parkingowych, inni prosili aby nie wycinać drzew. Pogodziliśmy te oczekiwania ale dokumentacja wymagała zmiany – wskazuje Pidek.

Chodziło o ocalenie zieleni m.in. wzdłuż muru oporowego przy boku nr 10 oraz drzew kolidujących z chodnikiem po północnej stronie jezdni.

Inwestycja obejmuje też budowę kanalizacji deszczowej wzdłuż ulicy. Na jezdni mają być też cztery tzw. wyniesione przejścia dla pieszych aby uniemożliwić zbyt szybką jazdę po ulicy.

Wykonawcą prac jest Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Kontrakt opiewa na 4,2 mln zł.

Przy czym nie cała kwota będzie pochodziła z kasy miasta. Lublin otrzymał dofinansowanie do inwestycji z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Pokryje ono połowę kosztów modernizacji drogi. Warunkiem wykorzystania dofinansowania jest jednak rozliczenie inwestycji do końca roku.

A to oznacza, że wykonawca robót musi się śpieszyć, bo ratusz nie przedłuży po raz kolejny terminu zakończenia prac.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski