Przedsiębiorco, czy zastanawiałeś się jak zwiększyć konkurencyjność swojej firmy?

Artykuł sponsorowany
W jaki sposób zwiększyć skalę prowadzonej działalności czy zwiększyć wydajność pracy? Tutaj znajdziesz odpowiedź!

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Analiza sektora MŚP działającego na terenie województwa lubelskiego wskazuje na niską konkurencyjność przedsiębiorstw, wynikającą przede wszystkim z małej ekspansywności sektora MŚP na inne rynki oraz niskiej skali wdrażanych innowacji.
Wychodząc naprzeciw problemom lokalnych firm Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 ogłosiła konkurs z Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP. Wnioski można składać w terminie od 30.11.2019 r. do 31.01.2020 r. do godziny 15:00:00.

Wsparcie zaplanowane w ramach tego Działania ma na celu przełamanie barier związanych z dostępem do finansowania, know – how, a także pobudzenie działań tworzących wspólny łańcuch wartości przedsiębiorstwa.

Dzięki wsparciu inwestycyjnemu nastąpi zwiększenie konkurencyjności, podniesienie produktywności, wydajności pracy oraz skali prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw z województwa lubelskiego przede wszystkim dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Wzrost innowacji zostanie zapewniony m.in. poprzez wsparcie inwestycyjne przeznaczone na realizację wyników prac badawczych.

Pomoc w ramach tego Działania będzie przyznawana na inwestycję początkową, tzn. inwestycję w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne. Inwestycja ta powinna wiązać się z założeniem nowego zakładu lub zwiększeniem zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu lub dywersyfikacją produkcji zakładu poprzez wprowadzenie nowych produktów w zakładzie lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu.

Należy pamiętać, że wsparcie w ramach Działania 3.7 ma formę pomocy zwrotnej. Projekty realizowane w ramach tego naboru będą zakładały zwrot części dofinansowania z możliwością jej umorzenia. Kwota zwrotu uzależniona będzie od realizacji i osiągnięcia obowiązkowego wskaźnika rezultatu bezpośredniego Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/procesów. Oznacza to, że w przypadku zrealizowania wskaźnika na poziomie co najmniej 50% wartości kosztów kwalifikowalnych wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zwrotu dofinansowania.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dotację w ramach Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP wnioskować mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające główną siedzibę lub oddział, a w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej – miejsce prowadzenia działalności na terenie Województwa Lubelskiego. Lokalizacji tej nie można zmienić co najmniej przez okres realizacji projektu i okres trwałości projektu.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

W ramach Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP w szczególności wspierane będą projekty polegające na stworzeniu czy też doposażeniu infrastruktury przedsiębiorstw w celu wprowadzenia nowych lub ulepszonych produktów lub usług. Wspierane będą również projekty, w których zastosowane zostaną nowoczesne technologie służące rozwojowi produktów i usług opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych – TIK. Przykładem takich technologii może być chociażby optymalizacja procesów zarządzania przedsiębiorstwem czy też współpraca pomiędzy przedsiębiorcami poprzez nowe rozwiązania informatyczne.
Do preferowanych projektów należy zaliczyć również te polegające na prowadzeniu działań inwestycyjnych, związanych z rozszerzeniem działalności eksportowej, np. zakup linii produkcyjnych dostosowanych do potrzeb nowego rynku zbytu. Kolejnym rodzajem projektów, które są w szczególności wspierane to projekty polegające na wdrażaniu w przedsiębiorstwach wyników badań naukowych i rozwojowych oraz innowacyjnych rozwiązań poprzez wsparcie działań związanych z nabyciem praw do własności intelektualnej oraz wsparcie działań mających na celu dostosowanie istniejących aktywów firmy do potrzeb wdrożenia nowego procesu, produktu, bądź usługi, a także pobudzanie innowacji marketingowej i organizacyjnej.

Ważne!

Wsparcie zostanie przyznane projektom wprowadzającym innowacje produktowe bądź procesowe przynajmniej w skali rynku regionalnego. Obligatoryjnym dokumentem na moment złożenia wniosku o dofinansowanie jest opinia o innowacyjności, potwierdzająca wprowadzaną innowację produktu/usługi/procesu w skali rynku regionalnego, stosowaną nie dłużej niż 3 lata.

To już czwarta edycja konkursu z Działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP. Działanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem lubelskich przedsiębiorców. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przeznaczyła na ten cel ponad 153,5 mln zł. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o 70% procentowy poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych, a średnie przedsiębiorstwa o 60% procentowy poziom dofinansowania. W ramach jednego projektu przedsiębiorcy, mikro i mali mogą otrzymać nawet do 2 mln zł dotacji, natomiast przedsiębiorcy średni do 3 mln zł. Zachęcam do skorzystania z dotacji. – mówi Elżbieta Katarzyna Kędzierska, Dyrektor LAWP w Lublinie.

Gdzie odnaleźć informacje?
Szczegółowych informacji na temat Działania 3.7 – Wzrost konkurencyjności MŚP, terminów naboru i sposobu przygotowania wniosków o dofinansowanie można uzyskać w Punkcie Kontaktowym RPO w LAWP w Lublinie, który mieści się przy ul. Wojciechowskiej 9A. Można także skorzystać z obsługi telefonicznej pod numerami telefonu: 81 462 38 12/ 81 462 38 31 oraz ze strony internetowej www.rpo.lubelskie.pl. Zachęcamy do kontaktu.

Beata Michalik-Kania, LAWP w Lublinie

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3