Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy chcą dialogu z marszałkiem. Gra toczy się o 74 mln zł z LAWP

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca
Chcą spotkania z marszałkiem, unieważnienia naboru i grożą doniesieniem do prokuratury. Jest ciąg dalszy zamieszania wokół konkursu dla firm, które liczą na pomoc w walce ze skutkami pandemii. Ocenę wniosków prowadzi Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.

Reprezentanci organizacji zrzeszających pracodawców spotkali się z wicemarszałkiem. Zgłosili swoje zastrzeżenia do konkursu na wsparcie finansowe dla firm. Chodzi o 74 mln zł z RPO dla mikro i małych firm. W ubiegły czwartek konkurs na pozyskanie tych środków przeprowadziła Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości. Największe wątpliwości uczestników budzi kryterium „kto pierwszy ten lepszy”, na podstawie którego wstępnie zakwalifikowano wnioski o wsparcie.

- Równie dobrze można było stanąć na dachu urzędu i o godz. 10 zrzucić pieniądze. To kryterium dalece krzywdzące dla kilkunastu tysięcy przedsiębiorców, którzy nie zdążyli – przyznaje Dariusz Jodłowski, prezes Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”.

Podczas jednej z konferencji prasowych wicemarszałek Michał Mulawa stwierdził, że kryterium zostało wybrane przez ministerstwo. Przedsiębiorcy zastrzegają, że podobne konkursy, ale w oparciu o inne kryteria, rozpisano w województwach mazowieckim, zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim.

- To było kryterium losowe. Równie dobrze zamiast urzędników wyboru mogła dokonywać maszyna losująca. Nie ma naszej zgody, żeby takie kryterium było decydujące - mówi Jodłowski.

Według szefa „Lewiatana”, krzywdzące jest także faworyzowanie jednoosobowych firm kosztem podmiotów zatrudniających po kilkudziesięciu pracowników. Im większa firma, tym mniejsze wsparcie wyliczał konkursowy algorytm.

Przedstawiciele pracodawców liczą na pilne zwołanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Lubelskiego, w której mieliby uczestniczyć przedstawiciele pracowników, przedsiębiorców, wojewody i marszałek Jarosław Stawiarski. Zaproponowano, że spotkanie mogłoby się odbyć w najbliższy poniedziałek, wtorek lub środę. W przypadku braku porozumienia Dariusz Jodłowski nie wyklucza zawiadomienie o wątpliwościach Komisji Europejskiej.

- Jeszcze możemy w sposób cywilizowany to rozwiązać - twierdzi szef „Lewiatana”.

Kolejną grupę przedsiębiorców, którzy skarżą się na sposób przeprowadzenia konkursu reprezentuje adwokat Karol Peret. Mecenas i jego klienci oczekują anulowania drugiego naboru i, ewentualnie, wypłaty odszkodowania.

Kancelaria Karola Pereta zbiera materiał dowodowy, który będzie podstawą zawiadomienia organów ścigania. O wskazanych nieprawidłowościach ma zostać poinformowana prokuratura, NIK i CBA. Zawiadomienie ma być gotowe po weekendzie.

- Przyszły tydzień będzie dla tej sprawy przełomowy - podkreśla adwokat Karol Peret.

Trwa ocena wniosków

W ubiegły czwartek Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości przeprowadziła drugi nabór. Wpłynęło 15850 wnioskodawców o pomoc. Zarezerwowane w budżecie 74 mln zł rozeszły się w cztery sekundy. Wstępną listę przedsiębiorstw zakwalifikowanych po pomoc finansową LAWP opublikował 31 lipca.

Następnie pracownicy LAWP przystąpili do oceny wniosków. Projekty, które nie wymagają poprawy, ani uzupełnienia i spełniają kryteria wyboru zostają zatwierdzone do dofinansowania. Do rzecznika marszałka dowiedzieliśmy się, że wiele wniosków wymaga korekty.

- Najczęściej popełnianym błędem jest brak któregoś z załączników, np. Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, który jest niezbędny do udzielenia wsparcia. Równie częstym błędem jest nieuwzględnienie przez wnioskodawców podmiotów z nimi powiązanych, co jest z kolei niezbędne do ustalenia statusu przedsiębiorstwa - mówi Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka.

Zawiadomienia o konieczności poprawy wniosków LAWP wysyła sukcesywnie za pośrednictwem systemu LSI2014. Każda poprawa musi być złożona przez wnioskodawcę bezpośrednio do tego systemu jako pakiet dokumentów. Na poprawki i uzupełnienia każdy przedsiębiorca ma 3 dni robocze licząc od następnego dnia po wysłaniu pisma przez LAWP w systemie LSI2014.

Do Agencji napływają także pytania dotyczące ostatniego naboru. Rzecznik zapewnia, że LAWP udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania związane z naborem, jednak w związku z dużą ich liczbą, czas odpowiedzi może być wydłużony.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski