Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy wybrali największe absurdy prawne

(jsz)
VAT trzeba zapłacić nawet, jeśli klient nie zapłacił za towar. To zdaniem przedsiębiorców największy absurd w polskim prawie.
VAT trzeba zapłacić nawet, jeśli klient nie zapłacił za towar. To zdaniem przedsiębiorców największy absurd w polskim prawie.
Konieczność odprowadzenia VAT-u nawet gdy kontrahent nie zapłaci za towar, brak możliwości odpisania VAT-u od paliwa dla samochodu osobowego, czy obowiązek zapłaty podatku od imprezy firmowej. To zdaniem przedsiębiorców, największe absurdy polskiego prawa.

 

Takie wyniki przyniosło badanie, realizowane wśród przedsiębiorstw, uczestniczących w programie Rzetelna Firma. Wybrali oni trzy najbardziej niedorzeczne regulacje w polskim prawie. Dominują przepisy podatkowe, obowiązki z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych czy uzyskiwania zezwoleń i koncesji.

Przedsiębiorcy narzekają, że błędy w polskim prawie ograniczają swobodę ich działania.

–Prawo podatkowe, a zwłaszcza kwestie związane z podatkiem VAT, szczególnie komplikują życie przedsiębiorców – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy. – Dlatego ustawodawca powinien zastanowić się nad sensownością dalszego funkcjonowania najczęściej krytykowanych regulacji.

Jednym z trzech najbardziej krytykowanych absurdów prawnych jest przepis nakazujący pracownikowi odprowadzenie podatku od firmowej imprezy integracyjnej. Fiskus traktuje uczestnictwo w takiej imprezie, jako płatne świadczenie na rzecz pracownika, od którego musi on odprowadzić PIT, niezależnie od tego ile zjadł, wypił i czy w ogóle uczestniczył w spotkaniu.

Przedsiębiorcy, chcąc uniknąć podatku, wykorzystują luki w prawie. Zamieniają imprezy integracyjne w szkolenia. Udział pracowników w takim spotkaniu nie jest bowiem obłożony podatkiem.

Zdaniem uczestników badania, niedorzeczne zapisy dotyczą także regulacji ograniczających do samochodów ciężarowych możliwość odliczania VAT-u za paliwo. W małych i średnich przedsiębiorstwach wykorzystywane są samochody osobowe, również te z homologacją ciężarową. W przypadku zakupu paliwa przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, niezależnie czy jest to zwykły samochód osobowy, czy tzw. samochód z kratką.

Z największą krytyką wśród ankietowanych spotkał się jednak wymóg odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę. Rozwiązanie to ma zapewniać stałe zasilanie budżetu państwa, jednak może powodować trudności płatnicze firm, które mają kłopot z wyegzekwowaniem należnych im pieniędzy.

– Zdaniem przedsiębiorców, takie prawo sprzyja nieetycznym zachowaniom w biznesie – dodaje Sokołowski. – Uczciwa firma musi z własnej kieszeni płacić za nierzetelność swojego partnera biznesowego. Utrudnia to utrzymanie płynności finansowej, co szczególnie może być bolesne dla mniejszych, rodzinnych firm.

Badanie „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma. Program ten jest realizowany pod patronatem Krajowego Rejestru Długów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski