Przedsiębiorcze Dzieciaki poznawały tajniki biznesu. Zobacz zdjęcia

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Klaudia Olender
Klaudia Olender
Udostępnij:
We wtorek odbyła się gala podsumowująca tegoroczną edycję akcji Przedsiębiorcze Dzieciaki, która ze względu na pandemię miała formę hybrydową. W tym roku niemal 370 przedszkolaków odwiedziło różne lubelskie przedsiębiorstwa i poznało od kuchni proces projektowania i tworzenia produktów.

– Zakończyliśmy trzecią edycję projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”, który w ciekawy sposób przybliża najmłodszym tematykę podstaw ekonomii. Dzięki zastosowaniu metody nauki przez zabawę, poznawanie nowych zagadnień związanych z gospodarką miasta i szeroko rozumianą przedsiębiorczością jest atrakcyjną przygodą. Udział w projekcie to cenna lekcja dla dzieci, które w przyszłości z pewnością wykorzystają w praktyce poznane mechanizmy biznesowe i nabyte umiejętności interpersonalne – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Ze względu na pandemię tegoroczna edycja została przeprowadzona w formie hybrydowej, a udział w niej wzięli tylko zerówkowicze. Przedsiębiorcze Dzieciaki odwiedziły m.in. studio nagrań, zakład produkcji ziół czy pracownię krawiecką, projektowały robota-łódkę na warsztatach Akademii Młodego Inżyniera „Roboty i Woda”, wcielały się również w rolę operatorów kamer i mikrofonów, a także małych dziennikarzy, przeprowadzając z redakcją Kuriera Lubelskiego uliczną sondę.

Przedsiębiorcze Dzieciaki to projekt, którego celem jest kształtowanie u najmłodszych mieszkańców Lublina podstaw przedsiębiorczych i rozwijanie kompetencji w przyszłości poszukiwanych na rynku pracy. W tym roku w projekt zaangażowało się ponad 500 osób, dzięki którym przedszkolaki mogły poznać wielki świat przedsiębiorczości i biznesu. W Przedsiębiorczych Dzieciakach 2021 udział wzięło 367 dzieci z z 15 lubelskich placówek oświatowych, 23 nauczycieli oraz 26 studentów. Przeprowadzono łącznie 100 godzin lekcyjnych podczas 75 wizyt w lubelskich przedsiębiorstwach i warsztatach z osobami kreatywnymi.

- To pokazuje, że nawet w tych trudnych czasach pandemii nasi organizatorzy, którzy chcą uczyć przedsiębiorczości również podołali temu wyzwaniu – powiedział prof. Andrzej Różański, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS i dodał, że lubelska inicjatywa przypomina trochę szkołę Johna Dewey'a, amerykańskiego pedagoga, którego hasłem przewodnim była nauka poprzez działanie. - Bazując na tych naturalnych właściwościach dzieci, predyspozycjach do ciekawości poznawczej, kształtujemy ich zainteresowania, wzmacniamy ich zdolności, co później procentuje takimi wspaniałymi projektami. Ten projekt jest wyrazem wizji naszej przyszłości – powiedział profesor.

- Przedsiębiorczość, biznes, gospodarka to jest to, na czym opiera się rozwój miasta, kraju, naszych rodzin, bez czego nie będziemy ani zamożni ani szczęśliwi. Podobno pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej je mieć – powiedział Mariusz Sagan, dyrektor wydziału strategii i przedsiębiorczości UM i podzielił się z przedszkolakami swoimi marzeniami: - Jako osoba, która odpowiada za gospodarkę Lublina, mam marzenie, nie tylko żebyście byli małymi menagerami, prezesami, dyrektorami czy dobrymi pracownikami. Mam takie marzenie, żeby wśród was było jak najwięcej milionerów, bogatych ludzi, którzy prowadzą wielkie biznesy – dodał.

Projekt „Przedsiębiorcze Dzieciaki” jest organizowany przez Urząd Miasta Lublin oraz UMCS. Tegoroczna edycja została zrealizowana przy współpracy z NBP w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie