Na pomoc w ramach tego działania mogą liczyć rolnicy kwalifikujący się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale (w drodze sprzedaży lub darowizny) przekażą swoje gospodarstwo innemu rolnikowi.
W chwili składania wniosku o przyznanie pomocy rolnik musi od przynajmniej jednego roku uczestniczyć w systemie dla małych gospodarstw.
Dostaną pieniądze, stracą KRUS
Osoby, które otrzymają jednorazową płatność z tytułu przekazania gospodarstwa, muszą pamiętać o tym, że nie będą mogły już podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
– To działanie skierowane jest do rolników, którzy planują odejście z rolnictwa i podjęcie innej formy zarobkowej podlegającej ubezpieczeniu w ZUS – mówi Anna Olędzka z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.
Ważne komu przekazujesz
Gospodarstwo przejmujące grunty musi posiadać lub osiągnąć po ich przejęciu, co najmniej wielkość odpowiadającą średniej wielkości gospodarstwa w Polsce lub średniej wielkości gospodarstwa w danym województwie – jeśli średnia powierzchnia gospodarstw w województwie jest większa niż średnia wielkość gospodarstwa w Polsce.
Kryteria wyboru uwzględniać będą:
- wielkość przekazywanego gospodarstwa (preferencja dla gospodarstw większych),
- wielkość gospodarstwa przejmującego grunty (preferencja dla gospodarstw mniejszych),
- preferencję dla przekazywania gruntów młodym rolnikom.
Roczna stawka pomocy odpowiada 120 proc. rocznej płatności, do otrzymania której beneficjent kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Opisana wyżej stawka pomocy przysługuje za rok, w którym rolnik trwale przekazuje swoje gospodarstwo i lata następne – do roku 2020 włącznie. Pomoc wypłacona zostanie jednorazowo – za okres od dnia przekazania gospodarstwa rolnego do dnia 31 grudnia 2020 r.
System małych gospodarstw
Rolnicy otrzymujący z tytułu płatności bezpośrednich nie więcej niż 1 250 euro na gospodarstwo zostali włączeni do tego systemu automatycznie, chyba że nie wyrazili na to zgody. Pozostali rolnicy mogli przystąpić na wniosek.
Jakie korzyści daje gospodarzom przystąpienie do systemu małych gospodarstw? Rolnicy w nim uczestniczący są zwolnieni z kontroli norm i wymogów zasady wzajemnej zgodności, a także z obowiązku stosowania praktyk w zakresie zazielenienia.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że kwota wsparcia w ramach systemu dla małych gospodarstw wynosi nie więcej niż 1 250 euro na gospodarstwo (bez uwzględnienia płatności niezwiązanej do tytoniu). Kwota ta jest określana dla każdego rolnika indywidualnie, jako suma wszystkich płatności, do których otrzymania rolnik byłby uprawniony, gdyby pozostał w systemie standardowym.
Do systemu dla małych gospodarstw może przystąpić każde gospodarstwo (brak jest jakichkolwiek ograniczeń, np. w zakresie powierzchni użytków rolnych).
Celem tego działania jest poprawa sytuacji agrarnej w Polsce. Gospodarstwa są rozdrobnione i trudno jest dokupić ziemię, by je powiększyć . Wielu właścicieli małych gospodarstw nie chce sprzedawać swoich gruntów ze względu na przysługujące dopłaty. Ma to zmienić działanie „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” z PROW 2014-2020.
Barbara Kociakowska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?