Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełomowa terapia w leczeniu raka piersi będzie dostępna w Lublinie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1
Prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1 archiwum
Po 20 latach badań naukowych udowodniono skuteczność radioterapii śródoperacyjnej. Lubelska Klinika Chirurgii Onkologicznej z SPSK1 jako jedyna z Polski brała udział w tym światowym odkryciu. Wkrótce pacjentki będą mogły skorzystać z tej formy leczenia w klinice przy ul. Radziwiłłowskiej.

- Byliśmy jednym z ośrodków, który uczestniczył w tym międzynarodowym badaniu naukowym. Technikę radioterapii śródoperacyjnej zastosowano u 2,5 tys. pacjentek na całym świecie (m.in. w Wielkiej Brytanii, Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii). W Lublinie z radioterapii śródoperacyjnej skorzystało około 200 kobiet chorych na raka piersi (w latach 2006-2014). Efekty są bardzo zadowalające - mówi prof. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej SPSK1.

- Zdecydowana większość pacjentek żyje, kilka z nich zmarło ze względu na nawrót choroby. Dwadzieścia lat obserwacji pacjentek na świecie pozwoliło udowodnić, że ta metoda jest równie skuteczna i bezpieczna, co radioterapia klasyczna – wyjaśnia
 
Na czym polega ta przełomowa technika? Już w czasie operacji, zaraz po wycięciu guza piersi, podaje się bezpośrednio w to miejsce jednorazową dawkę napromieniania. Po 30 minutach usuwa się niewielki aplikator energii promieni jonizujących, a następnie, zgodnie z zasadami onkoplastyki, zszywa ranę chirurgiczną.

- Dzięki temu pacjentki mogą uniknąć tradycyjnej radioterapii, która trwa przez pięć tygodni od poniedziałku do piątku. Jest to bardzo komfortowa i wygodna alternatywa, bo zmniejsza się liczba wizyt w szpitalu. W dobie pandemii Covid-19 ma to niebagatelne znaczenie. Jest to szczególnie ważne, bo np. w woj. lubelskim mamy trzy zakłady radioterapii: dwa w Lublinie i jeden w Zamościu. Przez co pacjentki z Ryk, Białej Podlaskiej, Chełma muszą codziennie dojeżdżać na zabiegi – wyjaśnia szef kliniki chirurgii onkologicznej.
 
Wyniki badań naukowych opublikowano w prestiżowych czasopismach jak np. British Medical Journal oraz Journal of American Medical Association Oncology. - Dopiero tak udowodnione efekty badań mogą zmienić praktykę kliniczną dnia codziennego. Po wynikach tych badań mamy prawo oczekiwać, że medyczne zalecenia amerykańskie, europejskie jak i polskie ulegną zmianie. Radioterapia śródoperacyjna powinna być aktualnie oferowana chorym na równi z radioterapią klasyczną. Tym samym znaczna część chorych może skończyć leczenie bez konieczności napromieniania przez pięć tygodni. Po operacji z zastosowaniem techniki śródoperacyjnej, większości chorym pozostaje tylko leczenie uzupełniające w formie hormonoterapii czyli tabletek – tłumaczy prof. Polkowski. 
 
Klinika Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest jedynym ośrodkiem po prawej stronie Wisły wyposażonym w sprzęt do radioterapii śródoperacyjnej. Chodzi o mobilny akcelerator Mobetron. Podobne urządzenia znajdują się jeszcze np. w Poznaniu, Bydgoszczy i Krakowie. - Moja klinika jest gotowa do wdrożenia radioterapii śródoperacyjnej. Jesteśmy przygotowani, mamy wszystkie zgody i pozwolenia. Będziemy ruszać z tą metodą już jesienią. W ten sposób będą leczone nie tylko chore na raka piersi. Chcemy rozszerzyć zastosowanie tej techniki również o chorych na nowotwory układu pokarmowego (tj. raka trzustki, żołądka, jelita grubego) – wylicza prof. Polkowski.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski