Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Przestrzenie Fangora". Galeria Gardzienice zaprasza na film

sh
Wojciech Fangor w domu, w Błędowie.
Wojciech Fangor w domu, w Błędowie. Bogdan Sarwiński
"Przestrzenie Fangora" to film w reż. Pauliny Brzezińskiej i Piotra Weycherta. Towarzyszy wystawie prac Wojciecha Fangora i fotografii Bogdana Sarwińskiego w Galerii Gardzienice.

Wojciech Fangor jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. W "Przestrzeniach..." opowiada o pracy, życiu i najważniejszych kierunkach artystycznych XX wieku. Film stanowi swego rodzaju portret urodzonego w 1923 roku artysty, który przez dziesiątki lat mieszkał w USA.

- Film jest bardzo osobistą opowieścią, szczerym wywiadem, o życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Historię z malarstwem i sztuką rozpoczyna we wczesnym dzieciństwie, gdy jego matka dostrzega w nim talent. Film zaczyna się ważnym cytatem - o kolistości życia, od narodzin do śmierci. Życie jest dla artysty cykliczną sprawą, jak się zaczyna, tak wraca do początku, jak się umiera, to wraca się do narodzin, do punktu zerowego. O swojej zaś twórczości mówi:sam proces tworzenia wciąga, ale satysfakcją jest związek malarza i obrazu, ten proces przekazywania intuicji na płótnie - opowiada Zuzana Zubek-Gańska, kuratorka wystawy "Coraz bliżsi chwili, która zmieni nas w tchnienie".

Artysta opowiada o kolejnych etapach życia i twórczości, od dzieciństwa i wyjazdów z matka do Monte Carlo w latach 30. poprzez wybuch wojny i tajne nauczanie w pracowni profesora Pruszkowskiego, aż do jego śmierci, gdy został zastrzelony przez Niemców. Fangor przyznaje się do tego, że wojenna trauma pozostawiła w nim trwały ślad, w postaci zespołu stresu pourazowego, z którym odtąd już zawsze się borykał. Szczerze opowiada o swoim początkowym zachwycie socjalizmem i wierze, że nowy system pomoże odbudować Polskę. A także o tworzonych dziełach, o sławie, która go otoczyła po namalowaniu "Matki Koreanki", o kolejnych artystycznych etapach.

Projekcja we środę, o godz. 16.00 na sali widowiskowej Warsztatów Kultury, przy ulicy Grodzka 5a. Rezerwacji można dokonać pod adresem mailowym [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski