Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeterminowane leki, czy wycofane z obrotu? Sprawdź, gdzie oddać przeterminowane leki i nie podejmuj próby ich utylizacji w domu

Monika Żurawska
Przeterminowane leki, czy wycofane z obrotu? Sprawdź, gdzie je oddać
Przeterminowane leki, czy wycofane z obrotu? Sprawdź, gdzie je oddać Sharon McCutcheon [unslash.com]
Na forum międzynarodowym przeterminowane leki oraz te wycofane z obrotu stanowią materiał niebezpieczny. Dlaczego? Przecież w ciągu doby nie zmieniły swojego składu, a może nawet działania. Sprawdź, jak bardzo możemy zaszkodzić sobie i bliskim, gdy nie kontrolujemy regularnie daty ważności leków, lub wyrzucamy je w miejscach nieprzeznaczonych do tego.

Spis treści:

  • Przeterminowane leki
  • Gdzie oddać przeterminowane leki?
  • Zjawisko lekomanii w Polsce
  • Przeterminowane leki - utylizacja
  • Wycofane leki

Przeterminowane leki

Według GUS statystyczny Polak w ciągu roku kupuje 34 opakowania różnych leków bez recepty, podejmując próbę leczenia się takimi specyfikami bez specjalistycznej diagnozy. Ten sam fakt, jest przyczyną wizyt w różnych placówkach medycznych dziesięciu tysięcy osób w ciągu roku z podejrzeniem zatrucia lekami, na skutek nieumiejętnego łączenia leków lub zażywania takich, które nie były przeznaczone tym osobom. Rezultat leczenia się na tzw. własną rękę przynajmniej wg statystyk nie wygląda zatem korzystnie. Prawie połowa społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie wiążą się z faktem przyjmowania przez nich leków bez recepty przez dłuższy czas, bez konsultacji z lekarzem.

Gdzie oddać przeterminowane leki?

Poza faktem, że Polska prowadzi wśród krajów Unii Europejskiej pod względem liczby kupowanych leków na jednego obywatela w ciągu roku, osiągamy także wysokie miejsce w rankingu marnowania tych leków. Rodzi się pytanie, czy wszyscy ludzie, którzy sami najlepiej diagnozują swoje dolegliwości są świadomi, że za pozbywanie się np. tabletek w niewłaściwym miejscu grozi im kara mandatu w wysokości do 500 zł. Większości może wydawać się, że wyrzucenie kilku proszków do zwykłego kosza na śmieci nie wyrządzi nikomu krzywdy, a tym bardziej nie zrujnuje ekosystemu. Jednak myśląc o tym globalnie całe społeczeństwo jest w stanie wyprodukować nawet kilkadziesiąt ton takich odpadów, a wtedy sytuacja staje się dużo bardziej niebezpieczna. Czy rzeczywiście chcemy żyć na planecie, gdzie z każdej strony jesteśmy narażeni na różnego rodzaju negatywne działania spowodowane naszymi złymi decyzjami? Miejsc, w których bez obaw możemy oddać przeterminowane leki jest coraz więcej, a wystarczy jedynie odszukać to znajdujące się najbliżej nas, np. w pobliskiej aptece.

Robert Rutkowski, specjalista od uzależnień charakteryzuje zjawisko lekomanii w Polsce:

Przeterminowane leki - utylizacja

Zawsze należy zwracać uwagę na termin ważności leków. Na wielu forach można przeczytać informację, że jest to data umowna i w ramach oszczędności nie powinniśmy wyrzucać leków zaraz po ich przeterminowaniu. Faktycznie, wcale nie muszą one zaszkodzić osobie, która je zażyje. Natomiast działania niepożądane mogą jak najbardziej wystąpić i wtedy producent nie będzie brał jakiejkolwiek odpowiedzialności za tę sytuację, ponieważ każdy z nich przestrzega przed braniem takich leków.
W każdej aptece znajduje się pojemnik, do którego możemy wrzucić stare leki bez żadnych opłat. Jeśli takiego nie widzimy należy zwrócić się do farmaceutki z pytaniem, gdzie możemy je zostawić. Wtedy otrzymujemy gwarancję, że proces ich utylizacji będzie przebiegał prawidłowo.

Wycofane leki

Proces pojawienia się jakiegokolwiek leku na rynku trwa nawet kilka lat. Niestety, czasem otrzymujemy doniesienia od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, że pewnych substancji, pomimo niedawnego zakupu nie możemy dalej zażywać, np. na skutek różnych zanieczyszczeń w nich występujących. W takim przypadku zawsze musimy się upewnić, czy na pewno chodzi o lek, który nabyliśmy, sprawdzając: producenta, datę produkcji, nazwę oraz serię leku. Jeśli nie mamy stuprocentowej pewności, możemy skonsultować się dodatkowo z lekarzem pierwszego kontaktu. Każdy z nich powinien udzielić takich informacji z obawy o zdrowie lub życie każdego pacjenta. Jeśli okaże się, że to właśnie twój lek został wycofany z obrotu - koniecznie zwróć go w najbliższej aptece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przeterminowane leki, czy wycofane z obrotu? Sprawdź, gdzie oddać przeterminowane leki i nie podejmuj próby ich utylizacji w domu - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski