Przewodnicy PTTK oprowadzali mieszkańców szlakiem znanych lublinian

Joanna Biegalska
Przewodnicy PTTK oprowadzali mieszkańców szlakiem znanych lublinian
Przewodnicy PTTK oprowadzali mieszkańców szlakiem znanych lublinian bieg
Udostępnij:
Chociaż sobota pogodą nas nie rozpieszczała to pod Zamkiem Lubelskim o godz. 9.30 zebrał się spory tłum osób zainteresowanych udziałem w wycieczkach "Szlakiem znanych lublinian" zorganizowanych bezpłatnie przez Koło Przewodników PTTK w Lublinie.

Przewodnicy już na nas czekali. Co mnie miło zaskoczyło, wśród uczestników wycieczki było bardzo dużo osób w średnim wieku i młodzieży. Podzieliliśmy się na pięć grup i wyruszyliśmy nie tylko po to, żeby zwiedzić zabytkowe budowle ale także aby poznać miejsca związane z wybitnymi Polakami. Jak się okazuje każdy zaułek Starego Miasta i ścisłe centrum Lublina jest naznaczone ich obecnością.

Przy współpracy z Muzeum Lubelskim przewodnicy zaplanowali zwiedzanie, kaplicy zamkowej p.w. św. Trójcy, Muzeum Wincentego Pola, Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza oraz miejsc związanych z Biernatem z Lublina, Sebastianem Klonowicem, Janem Kochanowskim, Józefem Ignacym Kraszewskim, Janiną Porazińską, Bolesławem Prusem, Franciszką Arnsztajnową, Henrykiem Wieniawskim, Aleksandrem Zelwerowiczem, Jakubem Izaakiem Horowicem, ks. Stefanem Wyszyńskim, ks. Karolem Wojtyłą. Przygotowano kilka tras do wyboru.

Dołączyłam do grupy przewodnik Krystyny Basisty. Zaczęliśmy zwiedzanie od kaplicy św. Trójcy, gdzie znajduje się wizerunek króla Władysława Jagiełły.

W naszej grupie znaleźli się słuchacze kierunku Technik Obsługi Turystycznej pod kierunkiem pani Katarzyny Komisarczuk, przewodnika miejskiego PTTK. - To bardzo dobra lekcja historii z której najwięcej można zapamiętać. Zwłaszcza, kiedy można poczuć atmosferę miejsca, które pamięta najważniejsze wydarzenia z historii miasta - dodaje przewodnik Krystyna Basista.
W największym lubelskim kościele Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, która po renowacji prezentuje się wspaniale. Zeszliśmy do otwartych dla zwiedzających krypt pod nawami kościoła w których złożono sarkofagi lubelskich biskupów. Krypty powstały w 1595 roku. W kryptach spoczywają miedzy innymi: Franciszek Jaczewski, Adolf Józef Bożeniec Jełowiecki 1937, Marian Leon Fulman, Piotr Kałwa. Tu spoczywa tez abp Józef Życiński.

Jednym z uczestników wycieczki był pan Michał Świrgoń: - To moja pierwsza wycieczka z PTTK. Jestem lublinianinem i byłem ciekawy miasta w którym mieszkam. Powiem szczerze, że jeszcze w kościele św. Trójcy nie byłem i z przyjemnością dzisiaj tutaj przyszedłem. To zupełnie inne zwiedzanie, kiedy przewodnik wskazuje różne miejsca i opowiada o historii. Samemu chodzić i oglądać to jednak nie to samo. To było bardzo miło i pożytecznie spędzone przedpołudnie.

Justyna Kozak: - Już w zeszłym roku byłam na takiej wycieczce i teraz postanowiłam utrwalić zapamiętane wiadomości. Uwielbiam swoje miasto, uważam, że jest jednym z najpiękniejszych miast Polski. Bardzo też zależało mi aby znaleźć się w grupie pani Krystyny Basisty, która ma ogromną wiedzę na temat Lublina, jest bardzo sympatyczna i interesująco potrafi opowiadać.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego przewodnicy zrzeszeni w Kole Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego przy Oddziale Miejskim PTTK w Lublinie zorganizowali 25 lutego dla mieszkańców Lublina na bezpłatne wycieczki "Szlakiem znanych lublinian". Akcja rozpoczęła obchody 60-lecia przewodnictwa w regionie lubelskim zorganizowanego w strukturach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

- Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych jest bezpłatne oprowadzanie mieszkańców swojego regionu - podsumowuje Maria Wiśniach, Prezes Koła Przewodników PTTK. - Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

TRASY
1. Krystyna Basista: Kaplica św. Trójcy na Zamku, Stare Miasto, Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej

2. Irena Dudek: Kaplica św. Trójcy na Zamku, Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Stare Miasto, Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej

3. Artur Szast: Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Pl. Litewski

4. Krystyna Daczka, Dawid Kostecki: Muzeum Wincentego Pola, Kaplica św. Trójcy na Zamku, Stare Miasto, Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej

5. Beata Petkiewicz, Beata Jawor i Ewa Cisak: Pl. Zamkowy, Grodzka, Archidiakońska, Złota, Rynek, Rybna, Lubartowska, Krak. Przedmieście, Pl. Litewski (bez muzeów)

6. Ryszard Łoziński i Agata Witkowska: Zamkowy, Kowalska, Zaułek Hartwigów, Rybna, Rynek, Złota, Archidiakońska, Grodzka (bez muzeów)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie