Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Kraśnickiej przesiądziesz się ze swojego auta do autobusu. Miliony na kolejny węzeł przesiadkowy. Ile ich będzie w Lublinie?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Nowa pętla dla autobusów, parkingi dla przyjeżdżających spoza miasta, budowa ul. Wróblej i Kaczej – przy al. Kraśnickiej ruszyły prace przy budowie nowego węzła przesiadkowego. Będzie można z niego korzystać od września 2021 r. Budowa pochłonie 9 milionów złotych.

Węzeł przesiadkowy przy al. Kraśnickiej będzie jednym z siedmiu, które powstaną w Lublinie, natomiast jest czwartym, przy którym rozpoczęły się już prace budowlane.

- Węzły przesiadkowe zintegrują transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Będą to również nowoczesne, funkcjonalne obiekty przeznaczone do obsługi zarówno pasażerów, jak i kierowców komunikacji miejskiej – podkreśla Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Węzeł przesiadkowy to miejsce, gdzie kierowcy spoza Lublina będą mogli zostawić swoje auto i przesiąść się do komunikacji zbiorowej. Ten przy al. Kraśnickiej będzie zlokalizowany po prawej stronie - jadąc w kierunku centrum - w połowie drogi pomiędzy ul. Bełżycką a ul. Jana Pawła II.

- Poza powstaniem pętli dla pojazdów komunikacji miejskiej przebudowana będzie al. Kraśnicka oraz wybudowane zostaną ul. Wróbla i ul. Kacza, co pozwoli na lepsze skomunikowanie nowego węzła – opisuje zakres robót Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Mikołajki z komunikacją miejską: za kierownicą autobusu spot...

Al. Kraśnicka ma być przebudowana na odcinku o długości 300 metrów. Nowa ul. Wróbla będzie miała 100 metrów, a wjazd na samą pętlę autobusową umożliwi 60-metrowej długości fragment ul. Kaczej.

Strabag, który wygrał przetarg na realizację inwestycji, właśnie przystąpił do robót budowanych. - W pierwszej kolejności będą one związane z uzbrojeniem terenu w sieci: elektryczną, oświetleniową, teletechniczną, gazową i kanalizację deszczową – zapowiada Góźdź. Ten etap inwestycji nie spowoduje utrudnień w ruchu. Ale te się powiją m.in. w momencie rozpoczęcia prac przy przebudowie al. Kraśnickiej.

Na nowej pętli (ma mieć ok. 3,4 tys. m kw.) powstanie 10 stanowisk postojowych dla autobusów.

- Zmieszczą się tam cztery pojazdy o standardowej długości 12 metrów oraz sześć autobusów przegubowych. Na węźle przeznaczono również teren pod budowę parkingu Park&Ride o pojemności 36 pojazdów, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami – opisuje Góźdź.

Węzeł ma być uruchomiony we wrześniu 2021 r. Koszt budowy to prawie 9 mln zł.

Obecnie trwają też prace przy budowie trzech innych węzłów przesiadkowych: przy Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka. Ratusz wybrał też wykonawców dla kolejnych dwóch: przy Granitowej i Osmolickiej. Na ogłoszenie przetargu czeka jeszcze ten, który ma pojawić się przy ul. Grenadierów.

Łączny koszt projektu obejmującego budowę sieci we węzłów przesiadkowych w Lublinie jest szacowany na 62 mln zł. 85 proc. wydatków pokryje dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski