Przy ul. Rynek odkryto fotografie lublinian sprzed prawie 100 lat

IL
Dawne zdjęcia lublinian
Dawne zdjęcia lublinian Teatr NN
W maju do Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" trafiło niezwykle cenne znalezisko. Przez przypadek w trakcie remontu na strychu kamienicy przy ul. Rynek 4, robotnicy natrafili na imponującą kolekcję ponad 2700 szklanych negatywów. Fotografie zostały wykonane pomiędzy 1914 a 1939 rokiem. Co takiego uwieczniły?

Zdjęcia przedstawiają w szczególności portrety pojedynczych osób, fotografowanych najczęściej w pomieszczeniach bądź w pejzażu, niekiedy trudnym do identyfikacji. Wśród nich znajdziemy pamiątkowe zdjęcia klas szkolnych, fryzjerów i krawców w trakcie pracy w swoich zakładach. Są także zdjęcia urzędników, żołnierzy oraz fotografie rodzinne dokumentujące ważne wydarzenia. Pod względem dokumentalnym, cenny wydaje się być zbiór zdjęć wykonanych na cmentarzach żydowskich. Przedstawiają one nagrobki, niekiedy w otoczeniu ludzi. Autor fotografii uwieczniał na nich również przełomowe momenty z życia miasta, jak np. otwarcie Jesziwy.

W tym momencie nasuwa się również pytanie, kto jest autorem zdjęć? - Mamy pewne przypuszczenie, iż autorem wszystkim odnalezionych zdjęć była jedna osoba. Niektóre fotografie posiadają także opisy w języku jidysz i fotograf mógł mieć żydowskie pochodzenie. Na kilku zdjęciach są też podpisy m.in. Nowodwór czy Nałęczów co świadczy o tym, że nie były wykonywane wyłącznie w Lublinie. Adnotacje o miejscu wykonania zdjęcia pojawiają się przede wszystkim na pamiątkowych zdjęciach przedstawiających grupy osób - wyjaśnia Joanna Zętar z Teatru NN.

Jak podkreśla Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor ośrodka, znalezisko jest zaskoczeniem, ponieważ przy skali zniszczenia jakie w czasie wojny dotknęło lubelskie miasto żydowskie i cały Lublin, wydawać by się mogło, że nie można już odnaleźć nic, co byłoby jakimś znaczącym materialnym śladem życia, przedwojennego polsko-żydowskiego miasta.

Już 12 czerwca o godz. 17 w Galerii NN, działającej przy Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN", otwarta zostanie wystawa "Twarze nieistniejącego miasta" prezentująca odbitki wykonane z kilkunastu negatywów oraz prezentacja skanów całej kolekcji.
Do tego momentu codziennie w papierowym oraz internetowym wydaniu Kuriera Lubelskiego będziemy prezentować kolejne odnalezione zdjęcia.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
J23
no taak...napisać o komienicy w Rynku że jest to kamienica przy ulicy Rynek mógł tylko Kurier"Lubelski".
L
LUBELAK
No właśnie- mieszkam w Lublinie od urodzenia lecz o ulicy Rynek nie słyszałem.Gdzie to jest?To chyba wstyd by tytułować artykuł aż takim błędem.
C
Cinas
A może tak przekazać zdjęcie z fontanną urzędnikom odpowiedzialnym za remont Ogrodu Saskiego, aby przy rewitalizacji odbudować ja w pierwotnym kształcie.
a
antysemita
Do mnie "pijesz"? jeżeli tak, to przeczytaj mój komentarz pt. "czystka" ze zrozumieniem i nie sugeruj się przekornym podpisem "antysemita", który właśnie ma pokazać stereotypowe myślenie tzw. "prawdziwych Polaków"i zagorzałych antysemitów, których niestety jest wielu sądząc po wpisach. Mój komentarz odnosi się właśnie do wpisu zamieszczonego wyżej pt: "nasze zostałyby tylko ulice i mieszkanie pod mostem" a autor tego "wyznania", choć nie mówi tego wprost uważa w duszy:"że Hitler wykonał dobrą robotę" czyt. (za nas). Pogląd ten niestety przekazywany jest z pokolenia na pokolenie, co widać w zamieszczanych antysemickich komentarzach.
e
essex
Ja?Zdaniem autora artykułu mieszkam pewnie przy ULICY PLAC WOLNOSCI :-D
p
prawdziwy lubelak
A ty to skąd jesteś, że pytasz o ulicę Rynek w Lublinie?
A
Antypolak
Czytając takich wypowiedzi, nienawidzę takich "polaków" zrobiłbym z nimi dokładnie to samo co Hitler z Żydami. Może zmieniłby się punkt widzenia. Powielacze komunistycznej propagandy antyżydowskiej.
d
devon
Mojego hitlerowcy zamordowali, pewnie twojemu też by się przydał taki los to by miał zgoła inne zdanie. A po drugie tamci Żydzi byli takimi samymi Polakami jak my.
A
AVe PIS
Hitler to patałach, Stalin to dopiero był gość. Powinieneś napisać super że była II wojna Światowa. Rewelacyjnie że był Hitler i Stalin. Super że wymordowali tylu ludzi.
I wiesz co ?
Szkoda że ty matole nie żyłeś w tamtych czasach i nie trafiłeś w łapy Gestapo lub NKWD, jednej mędy na świecie było by mniej.
Wielka szkoda.
e
essex
Gdzie w Lublinie jest"ul.Rynek"?Czy to gdzieś niedaleko"ul.Aleje Racławickie"?
q
quwa
brak słów
S
Spoxik
Moi obaj dziadkowie mi o tym mówili i opowiadali, że było dokładnie tak jak pisze klklk...
I biorąc pod uwagę słowa mojego dziadka, który walczył na froncie z niemcami i uważając całą nienawiść do niemców i ruskich za to co zrobili podczas II WŚ, gdyby nie ta wojna to nie było by Polski, tylko Izrael, a żydzi byli by właścicielami, panami polaków... o ile jeszcze wszyscy polacy by nie poumierali z głodu, chłodu i nędzy...

Pozdro
p
polak
niz dvd i sa mniej zawodne niz hdd a jakosc jest cyfrowa - cos jak te pozytywy
.
.
s
spox_karolina
niesamowita jakość zdjęć, normalnie szok, jednak analog to siła!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie