Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybliżamy nowy PROW na lata 2014-2020

red
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest dla rolnictwa tym, czym Regionalny Program Operacyjny dla samorządów. Informowaliśmy już o efektywnym wykorzystaniu środków finansowych z poprzedniej perspektywy. Przyszły okres programowania zapowiada się również bardzo dobrze. To kolejna szansa, by z jeszcze lepszym efektem zagospodarować unijne pieniądze. Pod koniec 2014 roku Komisja Europejska zaakceptowała Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, który stanowić będzie kontynuację kierunków wsparcia realizowanych w poprzednim okresie finansowania.

„W rolnictwie bardzo istotne jest ciągłe inwestowanie i stały rozwój, a takie możliwości da nam bez wątpienia nowy PROW. Program ukierunkowany jest przede wszystkim na kwestie związane z budową konkurencyjności rolnictwa. Działania będą komplementarne do działań prowadzonych w ramach innych programów operacyjnych, które będą miały miejsce w kraju, a co za tym idzie w poszczególnych regionach. Część zadań poprzedniego PROW zostało przeniesionych do innych programów, np. melioracje trafiły do RPO. Ale jest coś w zamian - dostaliśmy możliwość wsparcia na budowę lub modernizację dróg lokalnych. Dla samorządów wiejskich to bardzo ważne” – zauważa Artur Walasek, wicemarszałek województwa lubelskiego.

W skali kraju na cały PROW do dyspozycji jest ponad 8,5 miliarda euro środków EFRROW, z tego ponad 1,2 miliarda euro na działania samorządowe. Należą do nich:

1.Podstawowe usługi i odnowa miejscowości na obszarach wiejskich – tu trzy poddziałania:
a)Inwestycje związane z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycje w energię odnawialną i w oszczędzanie energii
b)Wsparcie badań i inwestycji związanych z utrzymaniem, odbudową i poprawą stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, krajobrazu wiejskiego i miejsc o wysokiej wartości przyrodniczej, w tym dotyczące powiązanych aspektów społeczno-gospodarczych oraz środków w zakresie świadomości środowiskowej (ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego).
c)Wsparcie inwestycji w tworzenie, ulepszanie i rozwijanie podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury (inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne, przestrzeń publiczną, targowiska oraz promocja produktów lokalnych).
2. Leader – w tym cztery poddziałania:
a) Wsparcie przygotowawcze, które ma na celu pomoc lokalnych grup działania (LGD) i lokalnych społeczności w przygotowaniu Lokalnej Strategii Rozwoju, które będą realizowane w okresie 2014-2020 oraz utrzymanie potencjału administracyjnego istniejących LGD lub jego zbudowanie na obszarach dotąd nieobjętych podejściem Leader.
b)Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
c)Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania.
d) Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji.
3.Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa (scalanie gruntów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski