Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa chorych na cukrzycę. Pandemia zrobiła swoje

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Za niecałą dekadę na cukrzycę może chorować już co dziesiąty Polak. Wśród wszystkich chorób to właśnie tu przyrost jest największy, a w znacznym stopniu odpowiada za to pandemia Covid-19.

Szacuje się, że w Polsce cukrzyca dotyka około 3 mln osób, a jednocześnie ok. 10 proc. osób dorosłych. Duży odsetek, bo aż 20 proc. chorych nie wie, że choruje. Prognozy wskazują, że krzywa zachorowalności na cukrzycę w naszym kraju będzie stale rosła: w 2030 r. liczba zdiagnozowanych chorych wynosie 4,2 mln, a zatem z chorobą zmagał się będzie co dziesiąty Polak.

Prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uważa tę prognozę za dość optymistyczną, ponieważ jego zdaniem za 8 lat liczba zmagających się z cukrzycą może wynieść aż 5 mln.
Cukrzycę dzieli się na dwa typy: 1 i 2. Za typ 1 odpowiadają czynniki genetyczne, za typ 2 czynniki środowiskowe.

- Zdecydowana większość, bo aż 80% pacjentów choruje na cukrzycę typu 2, na którą wpływają czynniki ryzyka takie jak: otyłość, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej. Niepokojące jest to, że na cukrzycę typu 2 chorują coraz młodsze osoby: jeszcze niedawno dotyczyła ona przede wszystkim osób starszych, ale ostatnie lata przesunęły tę granicę znacznie w dół – mówi Agnieszka Karczewska, lubelski konsultant ds. pielęgniarstwa diabetologicznego.

Do wzrostu statystyk przyczyniła się pandemia Covid-19.

- Pandemia zwiększyła zapadalność na cukrzycę. Dwa lata lockdownu doprowadziło do mniejszej aktywności fizycznej i większego spożycia kalorii, a w efekcie przeciętny Polak przez ten czas przytył 4 kg – wyjaśnia prof. Grzegorz Dzida.

Zdaniem Elżbiety Sagan, prezes lubelskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na wzrost statystyk ma wpływ mają także inne czynniki:

- Przede wszystkim Polska stoi nisko w zakresie innowacji w zakresie cukrzycy, poza tym nie robimy sobie podstawowych badań, a pierwsze objawy cukrzycy lekceważymy.

Elżbieta Sagan wie o czym mówi, bo pierwsze obawy cukrzycy sama początkowo lekceważyła:

- Prowadziłam sportowy tryb życia, gimnastyka, nordic walking, rzadko chorowałam, a badania robiłam głównie w związku z wyjazdami do sanatorium. Niektóre wyniki (podwyższone trójglicerydy i cholesterol) były niepokojące, ale uważałam, że zależy to od mojej diety i trybu życia. Zupełnie nie dochodziła do mnie myśl, że mogę mieć cukrzycę. Na szczęście trafiłam na bardzo dobrego lekarza pierwszego kontaktu, który dał mi skierowanie do diabetologa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski