Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przychodzi pacjent do lekarza średnio dziewięć razy w ciągu roku. Bilans lubelskiej ochrony zdrowia

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Poza lekarzami rodzinnymi, najczęściej pacjenci zgłaszają się po pomoc do chirurgów, okulistów czy ginekologa
Poza lekarzami rodzinnymi, najczęściej pacjenci zgłaszają się po pomoc do chirurgów, okulistów czy ginekologa archiwum
Poza lekarzami rodzinnymi, najczęściej pacjenci zgłaszają się po pomoc do chirurgów, okulistów czy ginekologa. Czy liczba medyków jest wystarczająca? Przedstawiamy stan kadry medycznej w naszym regionie. Eksperci przyznają, że po pandemii ten obraz będzie zupełnie inny.

W 2019 r. przeciętnie mieszkaniec województwa skorzystał z 9 porad w przychodniach, w tym było 5 wizyt u lekarza rodzinnego, 3 u lekarza specjalisty i 1 u stomatologa. Jeśli chodzi o specjalistów, to najczęściej bywaliśmy u chirurgów, okulistów, ginekologów i neurologów. Łącznie udzielili pacjentom 18,5 mln porad.

Z jakimi problemami zgłaszamy się do lekarzy rodzinnych? - Najczęstszą przyczyną są wszelkiego rodzaju infekcje: przeziębienia, grypa, angina. Częstą poradą jest też przedłużenie leków u pacjentów z chorobami przewlekłymi, np. na nadciśnienie. W maju zaczynają się z kolei alergie, a w lato rotawirusy. W międzyczasie stwierdzamy infekcje dróg moczowych, kamicy nerkowej, czy nasilenia chorób wrzodowych. Zaś dolegliwości bólowe nasilają się w okresach jesienno-zimowych, kiedy jest głównie wilgotna pogoda. W większości te zespoły bólowe kostno-stawowo-mięśniowe związane są ze zmianami pourazowymi - wyjaśnia lekarz rodzinny Alina Małmyszko-Czapkowicz.

Z ziemi wyłania się powoli nowy gmach SPSK1 w Lublinie. Lecz...

GUS wyliczył, że blisko pół miliona osób trafiło w zeszłym roku do lubelskich szpitali. Najwięcej z nich leczyło się na oddziałach: chirurgicznych, chorób wewnętrznych oraz ginekologiczno-położniczych. Przeprowadzono 127 tys. zabiegów operacyjnych. - Jeden chory przebywał na oddziale szpitalnym średnio 5,4 dnia. Najdłużej na leczeniu przebywali pacjenci oddziałów psychiatrycznych (28,4 dnia), terapii uzależnień (22,7), rehabilitacyjnym (20,4) oraz anestezjologii i intensywnej terapii (12 dni) - czytamy w raporcie lubelskiego GUS.

W końcu 2019 r. w ochronie zdrowia pracowało 5,3 tys. lekarzy oraz 900 stomatologów. Wśród nich najwięcej było lekarzy medycyny rodzinnej, chirurgów, internistów ginekologów, a następnie anestezjologów oraz kardiologów. Personel
medyczny reprezentowało też 12,5 tys. pielęgniarek i 1,6 tys. położnych.

- Ten rok będzie zupełnie inny. W czasie pandemii coraz więcej pań decyduje się na całkowite przejście na emeryturę, bo same są już starsze i schorowane, nie dają rady fizycznie i psychicznie pracować. Niestety, widzimy również tendencję ograniczania w zatrudnieniu młodego pokolenia, prawdopodobnie z braków finansowych. W tym roku przyznaliśmy 260 praw wykonywania zawodu, ale nie mamy do końca informacji, ilu z tych absolwentów zostało zatrudnionych w zawodzie. Na pewno nie wszyscy. Znowu pojawił się wzrost zainteresowania wyjazdami polskich pielęgniarek za granicę. W ubiegłych latach były to pojedyncze przypadki, teraz szacujemy, że będzie to liczba dwucyfrowa - tłumaczy Andrzej Tytuła, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Lublinie.

Sukcesywnie spada również liczba aptek. Teraz jest ich 790, a w zeszłym roku 802. Z jednej strony spowodowane jest to przepisami (tzw. apteka dla aptekarza), a z drugiej sytuacją na rynku leków wywołanej pandemią. - Zamykają się apteki jednoosobowe, które prowadzą farmaceuci na emeryturze, bo obawiają się zakażeń. Poza tym, jest mniej klientów w aptekach. Na wiosnę był boom i panika, później stabilizacja, a teraz nie ma już takich tłumów - wyjaśnia dr n. farm. Izabela Mahorowska-Kiciak, lubelski inspektor farmaceutyczny.

Lubelski GUS podaje, że w zeszłym roku karetki w woj. lubelskim miały 181 tys. wyjazdów z pomocą medyczną. Trzy czwarte to były wyjazdy do pacjentów w domu, a następnie do zdarzeń w ruchu uliczno-drogowym, do pracy czy szkoły. W ciągu roku do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (z 9 oddziałami terenowymi) zgłosiło się 28,3 tys. krwiodawców. Przekazali w sumie 57,6 tys. donacji krwi pełnej (po 450 ml).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski