Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjezdni gubią się na lubelskim dworcu PKS. Brakuje tablic informacyjnych

Aleksandra Dunajska
Przy al. Tysiąclecia, w sąsiedztwie dworca PKS, przystanki są dwa: jeden przy hali Nova, drugi bliżej ronda Dmowskiego
Przy al. Tysiąclecia, w sąsiedztwie dworca PKS, przystanki są dwa: jeden przy hali Nova, drugi bliżej ronda Dmowskiego Jacek Babicz
Aby zrozumieć problem, wystarczy pójść na dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia, wyobrazić sobie, że nie zna się miasta i stanąć na ul. Cerkiewnej, gdzie wysiadają pasażerowie większości busów i autobusów. Nie ma tam żadnej tablicy informującej o tym, gdzie są przystanki komunikacji miejskiej ani, jak dostać się np. na dworzec PKP (bo dla wielu przyjezdnych jest zaskoczeniem, że nie ma go tuż obok PKS).

Gościom sprawę dodatkowo utrudnia fakt, że obok dworca przystanki komunikacji miejskiej są dwa: jeden, bliżej hali Nova, skąd można dotrzeć np. na ulicę Zana oraz drugi, zlokalizowany w sąsiedztwie ronda Dmowskiego (w stronę al. Unii Lubelskiej), skąd odjeżdżają autobusy m.in. do dworca PKP.

Mateusz z Białej Podlaskiej chciał dostać się właśnie na dworzec kolejowy. Autobusu bez skutku szukał na pierwszym przystanku. - Dopiero pani w kiosku powiedziała mi, że jest jeszcze jeden - za straganami z ubraniami, na końcu ulicy. Tam rzeczywiście była linia nr 1 - opowiadał nam wczoraj. Marzena Kuś z Parczewa: - Jestem w Lublinie piąty raz w życiu. Teraz mieszkam w Niemczech, ale przyjechałam, bo muszę załatwić sprawę w ZUS. Zależy mi na czasie, a nie wiem, jak się tam dostać. Trzeba chyba znać dobrze Lublin, żeby się odnaleźć - mówiła.

Barbara Drozd, kierowniczka dworca przy al. Tysiąclecia, podkreśla, że w budynku jest punkt informacyjny czynny od godz. 6 do 22. - Jest tam też tablica z mapą komunikacji umieszczona przez Zarząd Transportu Miejskiego - dodaje. Dlaczego takich tablic nie ma więcej, także poza budynkiem dworca? Barbara Drozd mówi, że mogłyby zostać zniszczone. - Jeżeli zaś chodzi o ul. Cerkiewną, to jest to teren miejski, nie mamy wpływu na to, jak jest oznaczony - podkreśla.

Ratusz zapowiada, że przyjrzy się sprawie. Planuje też przegląd i aktualizację wszystkich znaków w Lublinie. - Przy tej okazji zwrócimy uwagę na ul. Cerkiewną i jej okolice - zapewnia Karol Kieliszek z biura prasowego UM Lublin.

- Do tej pory nie mieliśmy sygnałów od pasażerów, dotyczących trudności w poruszaniu się po mieście. Rozważymy jednak dodatkowe formy informacji, które mogłyby być pomocne w znalezieniu właściwego przystanku i konkretnej linii - zapowiada też Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM Lublin.

Współpraca: Klaudia Kotłowska, Natalia Janisz

Przy dworcu ma być jeden przystanek. Za kilka lat

Dwa oddalone przystanki komunikacji miejskiej to problem gości przyjeżdżających do Lublina. Ma go rozwiązać przebudowa Podzamcza.

O problemach przyjezdnych z odnalezieniem się na dworcu autobusowym w Lublinie piszemy na pierwszej stronie. Justyna Góźdź, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego, tłumaczy, że podział na dwa przystanki w tym miejscu wynika m.in. z organizacji ruchu.

- Z przystanku Dworzec Główny PKS 02 kursują linie jadące prosto al. Tysiąclecia, a następnie w większości skręcające w ul. Dolną 3 Maja. Z przystanku bliżej ronda Dmowskiego odjeżdżają zaś autobusy, które skręcają z al. Tysiąclecia w ul. Wodopojną. Taka lokalizacja przystanku umożliwia autobusom przecięcie trzech pasów jezdni i sprawne włączenie się do ruchu - wyjaśnia. - Podział funkcjonuje co najmniej od lat 90. - przypomina Góźdź. Rzeczniczka dodaje, że koncepcja rewitalizacji terenów wokół dworca autobusowego zakłada powstanie jednego przystanku: - Wymaga to jednak w pierwszej kolejności przebudowy układu drogowego.

Plany przebudowy Podzamcza zakładają m.in. przeniesienie dworca PKS w okolice PKP. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski