Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanek na Czubach. Kolej chce go zrobić, ratusz nadal jest na nie

Małgorzata Szlachetka
PLK podtrzymują swój pomysł budowy przystanku na wysokości os. Poręba
PLK podtrzymują swój pomysł budowy przystanku na wysokości os. Poręba Małgorzata Genca
- Jak pasażerowie dojdą z pociągu na Porębę?W tym miejscu są tylko polne dróżki - mówi Karol Kieliszek z zespołu prasowego UM Lublin. Wraca temat rozbieżności co do tego, gdzie powinien powstać przystanek kolejowy dla Lublina.

Kolejowego przystanku wysiadkowego na wysokości osiedla Poręba mieszkańcy tej części miasta domagają się od lat. Zorganizowali się w internecie, w lutym wręczyli prezydentowi Lublina petycję z 1537 podpisami.

- Przy takich planach liczymy się z wolą mieszkańców. Wszyscy gramy do tej samej bramki - zapewniał w czasie tego spotkania w ratuszu prezydent Krzysztof Żuk.

Taką lokalizację niezmiennie popiera spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Budowa 400-metrowego peronu Lublin Zachód z przejściem podziemnym i windami ma być elementem inwestycji szacowanej na około 3,5 mld zł. Chodzi o modernizację odcinka Lublin-Otwock.

- Nie zmieniamy planów.Obecnie robimy dokumentację projektową dla odcinka Lublin-Dęblin- zapewnił Dariusz Torczyk z Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe.

Okazuje się jednak, że ratusz lobbuje za inną lokalizacją - przystankiem bliżej Stasina. Przypomnijmy, że takie stanowisko miasta w tej kwestii nie jest nowością. Właśnie nagłośnienie tego pomysłu stało się kilka miesięcy temu impulsem do zbierania podpisów przez mieszkańców Czubów, którzy chcą mieć bliżej do pociągu. Wysiadać blisko domów zamiast wracać się do siebie z Dworca Głównego PKP. Listy z petycją w tej sprawie były wyłożone m.in. w pobliskich parafiach.

Pod koniec kwietnia zastępca prezydent a Lublina Stanisław Kalinowski wysłał pismo do Biura Strategii Polskich Linii Kolejowych w Warszawie. Odpowiedź przyszła 28 maja.

- Chcielibyśmy przesunąć przystanek Stasin Polny bliżej al. Kraśnickiej. Pasażerowie mieli by tam do dyspozycji duży węzeł komunikacyjny z pętlą autobusową oraz parkingami- mówi Karol Kieliszek z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin. Jednocześnie dodaje: - Kolej odpowiedziała, że pozostaje przy swoim projekcie.

Argumentem jakie ratusz używa przeciw przystankowi kolejowemu na wysokości Poręby jest brak infrastruktury w tym rejonie. - Zamiast chodników są tam polne ścieżki przy lesie . Podobna sytuacja była na Ponikwodzie. Kolej zrobiła tam przystanek, a my teraz będziemy budować ulicę Trześniowską z pętlą nawrotową - przypomina Karol Kieliszek. Jednocześnie podkreśla: - Chcielibyśmy uniknąć takiej sytuacji w przypadku Poręby.

Na razie między urzędami krążą pisma. - Jeszcze raz poprosimy, żeby kolej wzięła naszą propozycję pod uwagę - informuje Karol Kieliszek z UM Lublin.

"Przeniesienie peronu poza Lublin w rzeczywistości nic nie wnosi dla naszych mieszkańców, gdyż mieszkańcom nie robi wówczas żadnej różnicy czy maja jechać na dworzec główny PKP, czy też alternatywnie jechać do Stasina komunikacją miejską." - pisali w swojej petycji członkowie Lokalnej Inicjatywy Lublin Zachód.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przystanek na Czubach. Kolej chce go zrobić, ratusz nadal jest na nie - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski