Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanek Pamięci Jana Pawła II ma powstać w wąwozie na Czubach

Ilona Leć
Przystanek pamięci ma mieć formę placu z niskim murkiem i kamieniem leżącym pośrodku
Przystanek pamięci ma mieć formę placu z niskim murkiem i kamieniem leżącym pośrodku Jan Kamiński
Mieszkańcy dzielnicy Czuby chcą, aby jeszcze w roku kanonizacji Ojca Świętego, w wąwozie zbudowano pamiątkowy plac ku jego czci.

Projekt architektoniczny już jest. Teraz najtrudniejsza część inwestycji, czyli zebranie środków na jej realizację. Trzy lubelskie parafie oraz Stowarzyszenie Nasze Czuby jednoczą siły i liczą na hojność mieszkańców. Chcą, aby każdy z nich dołożył dobrowolną cegiełkę do budowy Przystanku Pamięci Jana Pawła II. Zbiórka ruszy w najbliższą niedzielę pod kościołem Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej 20.

- To nie będzie kolejny pomnik, tylko symboliczny wyraz naszej pamięci. Chcemy, aby każdy, kto będzie przechodził przez wąwóz, wiedział, czyje imię nosi to miejsce. Zależy nam również na tym, aby w świadomości najmłodszych mieszkańców utrwalić datę wizyty Jana Pawła II w Lublinie - przyznaje Marek Jakubowski, radny miejski i członek Stowarzyszenia Nasze Czuby.

To nie będzie kolejny pomnik, tylko symboliczny wyraz naszej pamięci

Pomysł na powstanie Przystanku pamięci narodził się już kilka miesięcy temu. Obiekt ma stanąć w pobliżu kładki dla pieszych i zostanie wkomponowany w zbocze wąwozu. Będzie miał formę placu otoczonego murkiem, na którym umieszczony zostanie cytat z wybranego wiersza Karola Wojtyły. W centrum placu znajdzie się natomiast wielki kamień upamiętniający wizytę Ojca Świętego w Lublinie, która odbyła się 9 czerwca 1987 roku.

Przystanek pamięci stanie w miejscu, gdzie 27 lat temu wyznaczono sektory dla wiernych, czekających na przybycie Ojca Świętego. W sumie na wielkim placu wydzielono wtedy 146 stref. Każda z nich mogła pomieścić od 6 do 8 tysięcy osób. - Oczywiście nasz plac, który chcemy zbudować, nie będzie tak ogromny. Jego średnica wyniesie ok. 10 metrów. Sam murek natomiast nie powinien być wyższy niż 70 centymetrów - precyzuje Jan Kamiński z Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, współautor projektu.

Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt inwestycji. Może to być kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niebawem okaże się, czy uda się ją sfinansować z datków wiernych.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski