Łukasz Konstanty
Lisa Teresa Hauser wygrała sprint w Kontiolahti.
Lisa Teresa Hauser wygrała sprint w Kontiolahti. Fot. PAP/EPA/Kimmo Brandt
Austriaczka Lisa Theresa Hauser wygrała w sobotę w fińskim Kontiolahti konkurencję sprint podczas biathlonowego Pucharu Świata. Z czterech startujących Polek punkty wywalczyły jedynie dwie - Joanna Jakieła i Anna Mąka, które pobiegną w niedzielnym biegu pościgowym na 10 km.

Joanna Jakieła i Anna Mąka z prawem startu w biegu pościgowym

Hauser, trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej w poprzednim sezonie, strzelała bezbłędnie. Na mecie wyprzedziła Włoszkę Lisę Vittozzi (jedno pudło) o 17,3 s i Linn Persson - 24,2 s straty. Szwedka na strzelnicy również popisała się 100-procentową celnością.

Najlepsza z Polek, 23-letnia Joanna Jakieła zajęła 35. miejsce, tracąc do triumfatorki ponad minutę (1.11,0). Anna Mąka była 37. - 1.16,2, a na 63. pozycji sklasyfikowano Natalię Sidorowicz ze stratą 2.12,5. Wszystkie zaliczyły po jednej karnej rundzie.

Najsłabiej wypadła Kamila Żuk, która na strzelnicy zaliczyła aż pięć niecelnych strzałów i ostatecznie ze stratą 3.26,7 do zwyciężczyni została sklasyfikowana na 81 pozycji.

Jakieła i Mąka wystąpią w niedzielnym biegu pościgowym na 10 km. - To będzie mój pierwszy start w tej konkurencji w Pucharze Świata. Dlatego w niedzielę będę podwójnie zmotywowana - powiedziała na mecie Jakieła.

O której godzinie w niedzielę bieg pościgowy w Kontiolahti?

W niedzielę biathlonistów i biathlonistki czeka rywalizacja w ostatniej konkurencji podczas konkursu w Kontiolahti. Sześćdziesiąt najlepszych zawodników i zawodniczek w sprincie weźmie udział w biegu pościgowym. Startujący będą wybiegać na trasę z identyczną stratą do najlepszych w konkurencji sprint, z jaką w sobotę wjeżdżali na linię mety.

Jako pierwsi na trasę wybiegną panowie, którzy zmagania rozpoczną o godzinie 12.15. Panie na linii startu pojawią się dwie godziny później. Transmisję z zmagań mężczyzn pokaże TVP Sport. Obydwa konkursy będzie można natomiast obejrzeć na stronie internetowej sport.tvp.pl

Do końca roku biathlonistów czeka jeszcze rywalizacja w austriackim Hochfilzen (8-11 grudnia) oraz francuskim Annecy-Le Grand Bornand (15-18 grudnia).