Łukasz Konstanty
Anna Mąka w piątkowym sprincie zajęła 39. miejsce. W sobotnim biegu pościgowym ponownie powalczy o punkty? Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
W piątkowej rywalizacji biathlonowego Pucharu Świata w Nowym Mieście na Morawach nieźle spisały się nasze zawodniczki. W konkurencji sprint punkty zdobyła Anna Mąka, która zajęła 39. pozycję, a do biegu pościgowego, zaplanowanego na sobotę, zakwalifikowały się także Joanna Jakieła i Natalia Sidorowicz.

W sobotę biegi pościgowe kobiet i mężczyzn

Nasze zawodniczki, w porównaniu z najlepszymi biathlonistkami znacznie słabiej wypadają na trasie biegowej, aby więc myśleć o kolejnej zdobyczy punktowej, w sobotnim biegu pościgowym muszą niemal perfekcyjnie radzić sobie na strzelnicy. Każda pomyłka zmniejsza bowiem szanse na zakończenie rywalizacji w czołowej czterdziestce.

W piątkowym sprincie Anna Mąka, Joanna Jakieła i Natalia Sidorowicz zanotowały identyczny wynik strzelecki - dziewięć z dziesięciu prób było udanych. Jeśli dziś panie utrzymałyby, albo poprawiły postawę na strzelnicy, mielibyśmy powody do radości, w przeciwnym wypadku nasze reprezentantki zakończą zmagania w ogonie stawki - wszak wczoraj choćby Hanna Oeberg mimo trzech karnych rund uplasowała się w końcowej klasyfikacji wyżej niż Polki, a wiele innych biathlonistek z czołowej czterdziestki też pudłowało co najmniej o jeden raz więcej.

W biegu pościgowym nie weźmie udziału Kamila Żuk, która występu w piątkowym sprincie nie zaliczy do udanych - zanotowała aż cztery niecelne strzały i zajęła 71. pozycję.

Gdzie i o której obejrzeć Puchar Świata w biathlonie?

W piątkowym sprincie najlepsza okazała się Norweżka Marte Olsbu Roeiseland (bezbłędna na strzelnicy), która o 20,5 sekundy wyprzedziła swoją rodaczkę Ingrid Landmark Tandrevold i o niespełna pół minuty Francuzkę Anais Chevalier-Bouchet. Straty zanotowane podczas sprintu zostaną zachowane w biegu pościgowym - wczorajsza triumfatorka wyruszy więc dziś na trasę o 20 sekund wcześniej niż kolejna biathlonistka.

Mąka na trasie biegowej pojawi się o minutę i 49 sekund później niż Roeiseland, do kilkuosobowej grupy ruszającej przed nią tracić będzie jednak zaledwie kilka sekund. Siedemnaście sekund później rywalizację rozpocznie Jakieła, z kolei Sidorowicz swój bieg rozpocznie niespełna 3,5 sekundy po tym, gdy wystartuje Joanna.

Bieg pościgowy kobiet na 10 kilometrów w Nowym Mieście na Morawach rozpocznie się o 15:45. Wcześniej, bo o 13:50, na dystansie 12,5 km rywalizować będą panowie (bez udziału Polaków). Transmisję z obydwu konkursów przeprowadzi TVP Sport i sport.tvp.pl