Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PSL apeluje do prezydenta o zawetowanie tzw. „piątki dla zwierząt”. „To bomba atomowa zrzucona na polską wieś”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
PSL zbiera podpisy pod apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tzw. "piątki dla zwierząt”. Ludowcy wspólnie z politykami Kukiz’15 przekonują, że nowe przepisy uderzą w polską wieś: „Będziemy mieć masowe bankructwa”.

- Prezydent Andrzej Duda uzyskał mandat głównie dlatego, że mieszkańcy wsi w dużej mierze oddali na niego głos – podkreślał na poniedziałkowej konferencji prasowej Krzysztof Hetman, lider ludowców w województwie lubelskim.

Dlatego teraz przedstawiciele Koalicji Polskiej, czyli PSL i Kukiz’15 apelują do prezydenta o zawetowanie ustawy zwanej „piątką dla zwierząt”. Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, przyjętą przez Sejm w nocy z 17 na 18 września, którą teraz ma się zająć Senat. Nowelizacja zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, prowadzenie uboju rytualnego tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i zakaz trzymania zwierząt domowych na stałe na uwięzi.

- To ustawa zła, szkodliwa – przekonywał poseł Jan Łopata z PSL. - To bomba atomowa zrzucona na polską wieś. Będziemy mieć masowe bankructwa – dodał poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Sachajko przekonywał też, że jeśli polscy rolnicy zostaną pozbawieni możliwości eksportu mięsa z uboju rytualnego za granicę, stracą wszyscy Polacy, bo zdrożeją mięso i wędliny. - Mięso w Polsce jest tak tanie, bo producenci zyskują na rynkach zagranicznych – mówił. - Posłowie PiS, także z Lubelszczyzny, podnieśli rączki tak, jak pan prezes kazał. Przyłożyli rękę do likwidacji polskiego rolnictwa – stwierdził.

Jan Łopata podkreślił, że ustawa została uchwalona w ciągu jednej nocy, bez potrzebnej analizy i refleksji. - Jest w niej wszystko, mieszanina różnych spraw. Dlatego powinna być przez prezydenta zablokowana, albo mocno przeredagowana – ocenił Łopata.

Politycy PSL i Kukiz’15 chcą też ograniczenia uprawnień organizacji prozwierzęcych, które interweniują, m.in. w gospodarstwach rolnych, kiedy zwierzęta są trzymane w złych warunkach, maltretowane, głodzone. Poseł Sachajko wielokrotnie, także w poniedziałek, powtarzał, że organizacje te mają zbyt duże uprawnienia, bo mogą wejść na teren gospodarstwa i odebrać zwierzęta, z którymi "nie wiadomo co się potem dzieje" (tak naprawdę o dalszym losie zwierząt decyduje sąd). Podobny argument przedstawiał poseł Jan Łopata. Zdaniem obu polityków dbaniem o dobrostan zwierząt powinny się zajmować państwowe służby weterynaryjne, a nie „ruch społeczny”. Jednocześnie poseł Łopata przyznał, że państwowe służby nie są dziś do tego przygotowane – ani finansowo, ani kadrowo. Ale liczy na to, że się to zmieni.

Koalicja Polska będzie zbierała podpisy pod apelem do Andrzeja Dudy przez około półtora miesiąca.

Klub Konfederacji apeluje do senatora Burego

Przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wystąpili też działacze Klubu Konfederacji w Lublinie. W poniedziałek przekazali senatorowi Jackowi Buremu list, w którym przedstawiają swoje argumenty.

- Ustawa uderza w przemysł futrzarski w Polsce, który zatrudnia ok. 7 tys. ludzi w Polsce i jest drugim największym w Europie. Wszystko to może w ciągu jednego roku zostać zlikwidowane. Kolejna kwestia to straty z tytułu ograniczenia produkcji wołowiny i drobiu, zahamowania eksportu na rynki azjatyckie, jak też odszkodowania z budżetu państwa dla hodowców – wyliczał podczas konferencji prasowej Ryszard Zajączkowski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski