Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psy mogą już wchodzić do Ogrodu Saskiego. Jest wyrok NSA

Małgorzata Szlachetka
Michał Pylak: - Ta decyzja uszczęśliwiła okolicznych właścicieli psów. Szkoda, że zakaz w ogóle był wprowadzony
Michał Pylak: - Ta decyzja uszczęśliwiła okolicznych właścicieli psów. Szkoda, że zakaz w ogóle był wprowadzony Małgorzata Genca
Rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego to finał kilkuletniej batalii sądowej. Proces wytoczyło ratuszowi dwóch właścicieli psów z Lublina. Wyrok NSA jest ostateczny i już wszedł w życie. Sąd unieważnił zapis o zakazie wprowadzania psów, jaki zawierał do tej pory regulamin Ogrodu Saskiego w Lublinie.

Przypomnijmy. Założyciele facebookowego profilu „Lublin z psem” uznali, że zapis o zakazie wprowadzania psów, jaki znalazł się w regulaminie Ogrodu Saskiego, ma dyskryminacyjny charakter. Podnosili też, że w śródmieściu Lublina brakuje zielonych miejsc do spacerów z psem.

Zakaz wprowadzania czworonogów do najstarszego parku w mieście, z wyjątkiem psów przewodników, został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Lublin. Po kompleksowym remoncie Saskiego, który kosztował 13 mln zł.

Ratusz tłumaczył, że w tym przypadku chodzi o ochronę zieleni przed zniszczeniem i to, aby lublinianie mogli swobodnie siadać na trawnikach, nie obawiając się, że natkną się na nieczystości zostawione przez psa. Wprowadzenie zakazu poprzedziły szerokie konsultacje społeczne, m.in. z radami dzielnic. Andrzej Jaworski oraz Bartłomiej Bałaban, twórcy facebookowego profilu „Lublin z psem” nie złożyli broni i poszli do sądu.

18 lipca 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uznał, że miasto miało prawo wprowadzić zakaz. Sąd stwierdził, że zaskarżona uchwała rady miasta „spełnia wszelkie zasady proporcjonalności i nie ma podstaw tego kwestionować”. - Sąd zwraca uwagę, że obecnie korzystanie z tego miejsca jest tylko w nieznacznym stopniu ograniczone. Nie można postawić zarzutu dyskryminacji - podawał w lipcu 2017 roku sędzia Jacek Czaja. - W wielu miejscach w Europie takie ograniczenia są dopuszczalne - dodawał wówczas sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Jaworski i Bałaban nie złożyli broni i zaskarżyli wyrok WSA w Lublinie. W środę zapadł wyrok w tej sprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Sąd stwierdził nieważność punktu w regulaminie Ogrodu Saskiego, który mówił o zakazie wprowadzania psów. Uchylił też zaskarżony wyrok WSA w Lublinie z 18 lipca 2017 roku. - W Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie ma podstawy do wprowadzenia generalnego zakazu wchodzenia z psem do obiektów użyteczności publicznej. Można tylko przyjąć ograniczenia i nałożyć obowiązki na właścicieli psów, na przykład sprzątania po zwierzętach, albo prowadzenia psów na smyczy - tłumaczy Sylwester Marciniak, zastępca przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Wyrok jest prawomocny i ostateczny. Obowiązuje od momentu ogłoszenia.

- Czuję ulgę. Mam nadzieję, że to będzie dobry początek do rozpoczęcia dialogu z miastem i szukania kompromisu w zakresie korzystania z parku przez osoby przychodzące z psami i tymi, które ich nie mają - podkreśla Andrzej Jaworski z „Lublin z psem”. - Mamy świadomość, że niesprzątanie po psach jest dużym problemem, który dzieli lublinian.

Co zmieni zniesienie zakazu? Na pewno do końca 2019 roku nie powstanie na tym terenie wybieg dla psów.

- Do tego czasu nie możemy wprowadzać zmian w parku wyremontowanym w ramach unijnego projektu. Chcemy, żeby pawie nadal chodziły swobodnie po Saskim. Psy na pewno będą musiały być prowadzone na smyczy - mówi Olga Mazurek - Podleśna z UM Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski