Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin nadal na zwycięskiej ścieżce w Energa Basket Lidze Kobiet

Trwa świetna passa koszykarek Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin w rozgrywkach Energa Basket Ligi Kobiet. Podopieczne trenera Krzysztofa Szewczyka odniosły swoje piąte z rzędu zwycięstwo, wygrywając na wyjeździe z ekipą Enei AZS Poznań 78:74. Najskuteczniejsza w lubelskim zespole była Amerykanka Alexis Peterson, która zdobyła 27 punktów. Pszczółka awansowała na trzecie miejsce w ligowej tabeli, mając na koncie 8 zwycięstw i 3 porażki.

Początek meczu nie był udany dla lubelskich akademiczek, bowiem gospodynie po czterech minutach gry prowadziły 11:5, gdy udanym rzutem popisała się kongijska środkowa Ginette Mfutila. Co prawda Pszczółka zmniejszyła za chwilę stratę do dwóch oczek (9:11), ale miejscowe ponownie odskoczyły na 15:9. Team Krzysztofa Szewczyka zanotował wówczas serię 6:0 i na tablicy wyników pojawił się remis po 15. Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się rezultatem 18:15 dla poznanianek, a wynik premierowej odsłony ustaliła celnym rzutem Mfutila.

Po dwóch minutach gry w drugiej kwarcie i celnej trójce Julii Adamowicz przyjezdne ponownie dogoniły rywalki (22:22), a za chwilę wyszły na prowadzenie 24:22, gdy celnie przymierzyła amerykańska środkowa Briana Day. Od tej pary trwała wyrównana walka, a na tablicy wyników w poznańskiej hali często pojawiał się remis (28:28, 34:34). To jednak zespół Elmedina Omanica zszedł na przerwę z 3-punktową zaliczką (38:35).

Po zmianie stron gospodynie odskoczyły w trzeciej kwarcie na 42:36, następnie 59:51. Lublinianki w ostatnich minutach tej części meczu zanotowały jednak świetną serię 12:2, wychodząc na prowadzenie 63:61. Poznaniankom udało się jeszcze w trzeciej kwarcie rzucić zza linii 6,75 m i to one przed decydującą odsłoną prowadziły 64:63. To tylko zapowiadało ogromne emocje w czwartej kwarcie.

Gospodynie szybko odskoczyły na 68:63, ale za chwilę straty do trzech oczek zmniejszyła Alexis Peterson. Od tego momentu przez ponad trzy minuty żadnemu z zespołów nie udało się celnie trafić do kosza. Niemoc w ofensywie przełamała dopiero Serbka Jovana Popović, doprowadzając do remisu po 68. Za chwilę Litwinka Giedre Labuckiene wykorzystała dwa rzuty osobiste i Pszczółka wyszła na prowadzenie 70:68. Na minutę i 37 sekund przed końcem starcia celny lay-up zanotowała Peterson i lublinianki były coraz bliżej wygranej (74:70). Przy stanie 76:74 dla Pszczółki Enea AZS miała szanse na doprowadzenie choćby do dogrywki, ale najskuteczniejsza zawodniczka poznanianek, Amerykanka Zakiya Saunders popełniła stratę. Wynik konfrontacji ustaliła dwoma celnymi osobistymi Peterson.

Enea AZS Poznań - Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin 74:78 (18:15, 20:19, 26:29, 10:15)
Enea AZS: Saunders 22, Mfutila 17, Zivadinovic 11, Miletic 10, Nowicka 8, Parzeńska 4, Pyka 2, Pawlak. Trener: Elmedin Omanić
Pszczółka: Peterson 27, Popović 12, Adamowicz 11, Day 10, Labuckiene 8, Degbeon 5, Szott-Hejmej 5, Sklepowicz. Trener: Krzysztof Szewczyk
Sędziowali: Michał Chrakowiecki, Michał Sosin, Karina Kamińska

FLESZ: Kobe Bryant - oto nieznane fakty z życia legendy