Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin zaczęła nowy sezon od porażki. Zobacz zdjęcia

Karol Kurzępa
W swoim pierwszym starciu na ligowych parkietach od ponad siedmiu miesięcy, koszykarki Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin uległy przed własną publicznością VBW Arce Gdynia.

Już po pierwszej kwarcie drużyna przyjezdnych prowadziła różnicą 11 punktów. Gdynianki były skuteczniejsze pod koszem rywalek, a ich agresywna obrona sprawiała akademiczkom mnóstwo kłopotów. Widoczne było też zdecydowanie lepsze zrozumienie mistrzyń Polski na parkiecie. Zespół z Trójmiasta nie różni się bowiem znacząco składem od tego z poprzedniego sezonu, w którym podopieczne trenera Gundarsa Vetry zdobyły podwójną koronę.

Natomiast w Pszczółce doszło w ostatnich miesiącach do kadrowej rewolucji. Nowy zespół miał problemy z płynnym rozgrywaniem akcji. Lubliniankom często brakowało w ofensywie cierpliwości, co skutkowało rzutami z nieprzygotowanych pozycji. Trener Krzysztof Szewczyk miał ponadto utrudnienie w realizowaniu nakreślonej przed spotkaniem taktyki, ponieważ rozgrywająca Ilaria Milazzo, która wyszła na boisko w pierwszej piątce, bardzo szybko zanotowała trzy przewinienia. Spośród nowych zawodniczek najlepsze wrażenie przed przerwą zrobiła Martina Fassina - autorka 10 punktów, czterech zbiórek i dwóch asyst.

Z kolei w szeregach drużyny z Trójmiasta prym wiodły zwłaszcza Alice Kunek i Barbora Balintova, które zdobyły odpowiednio 14 i 12 oczek. Cały zespół gości prezentował ogółem wyższą kulturę gry od miejscowych, przez co na dużą przerwę schodził, prowadząc 46:29.

Po zmianie stron zwycięstwo VBW Arki nie było zagrożone nawet przez chwilę. Przewaga gości tylko rosła, zaś lublinianki rzuciły zaledwie trzy punkty przez siedem minut trzeciej kwarty, którą przegrały 13:22. Nadal najbardziej wyróżniającą się zawodniczką w Pszczółce była Fassina. Wciąż także ataki gospodyń były bardzo chaotyczne.

W ostatniej z ćwiartek trener przyjezdnych wprowadził na parkiet więcej rezerwowych, dzięki czemu lubelskie akademiczki nieznacznie zniwelowały straty. Finalnie, musiały się pogodzić z zasłużoną porażką.

Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin - VBW Arka Gdynia 56:83 (15:26, 14:20, 13:22, 14:15
Pszczółka: Fassina 19, O'neill 8, Bertsch 7, Milazzo 5, Sklepowicz 5, Poboży 4, Pavel 4, Trzeciak 2, Duchnowska 2, Kośla, Niedźwiedzka. Trener: Krzysztof Szewczyk

VBW Arka: Kunek 20, Balintova 16, Spanou 10, Miškinienė 10, Rembiszewska 7, Kastanek 5, Slamova 5,, Greinacher 4, Szymkiewicz 3, Podgórna 3, Morawiec. Trener: Gundars Vetra

Sędziowali: Michał Proc, Michał Sosin, Tomasz Tomaszewski