Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS wygrała pierwszy mecz u siebie w tym sezonie

Koszykarki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin pokonały w sobotę przed własną publicznością ekipę InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wielkopolski różnicą 10 oczek. Była to pierwsza wygrana lubelskich akademiczek w tym sezonie w hali MOSiR i zarazem trzeci triumf w tegorocznych rozgrywkach Basket Ligi Kobiet. Znakomicie w barwach Pszczółki zaprezentowała się Amerykanka Feyonda Fitzgerald, która zdobyła w tym meczu aż 29 punktów i miała 4 asysty.

Sobotnią potyczkę obie drużyny zaczęły bardzo nerwowo w ofensywie, a pierwsze punkty zdobyła dopiero po dwóch minutach gry dla przyjezdnych Amerykanka Carolyn Swords. Pszczółka z kolei pierwsze oczka rzuciła po 3,5 minutach i akcji dwa plus jeden Amerykanki Feyondy Fitzgerald. Po rzutach najpierw Fitzgerald, a następnie Doroty Mistygacz po 5,5 minutach gry lublinianki prowadziły 8:5, a gdy Serbka Dajana Butulija przymierzyła celnie zza linii 6,75 m, było już 12:5 dla gospodyń.

Pszczółka bardzo dobrze rozpoczęła drugą kwartę od dwóch celnych rzutów, najpierw Ukrainki Kateryny Dorogobuzowej, a następnie Fitzgerald i miejscowe prowadziły 7 oczkami (16:9). Kolejne 6 punktów z rzędu zdobyły jednak gorzowianki, a niemoc rzutową miejscowych przełamała dopiero Martyna Cebulska. Lublinianki poszły za ciosem i w 17 minucie wygrywały już 24:15. Pierwsza połowa zakończyła się ostatecznie 4-puntktowym prowadzeniem lubelskich akademiczek (26:22).

Po zmianie stron, w 27 minucie po "trójkach" Fitzgerald i Dorogobuzowej, przewaga lublinianek wzrosła do 11 oczek (44:33). Pod koniec trzeciej kwarty z powodu bolesnego urazu nosa boisko musiała opuścić Dorogobuzowa i ta zawodniczka nie pojawiła się już na parkiecie do końca meczu. Pomimo kontuzji swojej czołowej zawodniczki, Pszczółka przed ostatnią odsłoną wypracowała sobie 12-punktową zaliczkę (51:39).

W czwartej kwarcie gospodynie cały czas kontrolowały wydarzenia na boisku, a po rzucie Nigeryjki Uju Ugoki było nawet 57:43. Jednak ekipa z Gorzowa Wielkopolskiego poderwała się jeszcze do ataku i na 3 minuty przed końcem meczu przegrywała tylko sześcioma oczkami (53:59). Końcówka zrobiła się niespodziewanie dość emocjonująca, gdy na półtorej minuty przed końcem dwa osobiste dla gorzowianek wykorzystała Donders i przewaga Pszczółki zmalała do trzech oczek (61:58). Świetnym wejściem popisała się jednak Fitzgerald, potem dorzuciła jeden wolny i praktycznie było już po meczu. Spotkanie efektowną "trójką" zakończyła Butulija i gospodynie mogły zacząć świętować wygraną.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin – Invest In The West AZS AJP Gorzów Wlkp. 68:58 (12:9, 14:13, 25:17, 17:19)

Pszczółka: Fitzgerald 29, Butulija 11, Ugoka 8, Dorogobuzowa 7, Cebulska 6, Witkowska 5, Mistygacz 2. Trener: Wojciech Szawarski

AZS AJP: Donders 14, Misiek 13, Swords 13, Spencer 7, Prezelj 6, Pawlak 5. Trener Dariusz Maciejewski