Pszczółki powalczą o medal. Sobotnia wygrana dała awans do półfinału

Po dwóch wygranych przed własną publicznością, Pszczółki wygrały po raz trzeci. Tym razem akademiczki pokonały Polonię Warszawa na jej terenie 89:70, dzięki czemu w serii triumfowały 3-0 i bardzo pewnie zameldowały się w półfinale Energa Basket Ligi Kobiet.

Po meczach domowych, w których lublinianki efektownie triumfowały 85:51 i 82:61 trener Krzysztof Szewczyk tonował nastroje. – W stolicy na pewno będzie trudniej – zapowiadał szkoleniowiec.

Pszczółki drugi raz wygrywają i są już o krok od strefy meda...

Szybko przekonaliśmy się, że menadżer Pszczółki miał rację. Pierwsza połowa, a szczególnie pierwsza kwarta, nie należała do najłatwiejszych. Z dobrej strony pokazywały się ambitnie walczące warszawianki, które po dziesięciu minutach prowadziły 19:17. Grą Polonii dowodziły zawodniczki krajowe. W cieniu pozostawała natomiast najlepsza na przestrzeni sezonu Amerykanka – Loryn Goodwin.

W drugiej odsłonie lublinianki nieco bardziej zaczęły kontrolować spotkanie, choć wynik na dobre jeszcze o tym nie świadczył. Rozkręcała się liderka – Kamiah Smalls. Na trzy minuty przed końcem mieliśmy remis 32:32. W ostatnim fragmencie minimalnie lepsze były akademiczki, które do przerwy prowadziły 39:37.

Po zmianie stron Polonia dotrzymywała kroku Pszczółce tylko przez około pięć minut, do stanu 46:49. Od tego momentu zaczęło się efektowne budowanie przewagi zielono-białych, które na koniec trzeciej kwarty wygrywały już 65:53. W ostatniej ponownie podkręciły tempo, zwyciężając ostatecznie 89:70.

Dla zespołu z Lublina jest to pierwszy w historii awans do strefy medalowej. Pierwszy w ósmym sezonie ich występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju. Powody do zadowolenia zatem są.

W półfinale na drużynę trenera Krzysztofa Szewczyka czeka już aktualny mistrz Polski – VBW Arka Gdynia, która w serii do trzech wygranych pokonała Basket-25 Bydgoszcz 3-0. Pierwsze starcia odbędą się w najbliższy weekend. Przewagę parkietu będą miał Pszczółki, które zakończyły rundę zasadniczą na lepszym miejscu.

SKK Polonia Warszawa – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 70:89 (19:17, 18:22, 16:26, 17:24)

Pszczółka: Smalls 25, Fassina 17, Mack 15, Kośla 8, Jakubcova 7, Stanaćev 6, Niedźwiedzka 5, Trzeciak 3, Duchnowska 3, Sklepowicz, Kuczyńska, Kurach. Trener: Krzysztof Szewczyk

Polonia: Sosnowska 16, Gorsić 16, Pawłowska 12, Mistygacz 9, Goodwin 7, Preihs 4, Pyka 4, Janczak 1, Wybraniec 1, Kluczyńska, Bucyk

Sędziowali: Arnauld Kom Njilo, Maciej Dębowski, Paulina Drop

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani