Łukasz Konstanty
Martin Ponsiluoma wygrał pierwszy bieg sezonu 2022-23 biathlonowego Pucharu Świata. Fot. PAP/EPA/Kimmo Brandt
Szwed Martin Ponsiluoma wygrał w Kontiolahti bieg na 20 km inaugurujący zmagania w biathlonowym Pucharze Świata. Najlepszy z Polaków, Grzegorz Guzik, zajął 49 miejsce.

Bieg długi (na 20 km) znacząco różni się od sprintu, biegu pościgowego czy biegu ze startu wspólnego. We wszystkich wymienionych każdy niecelny strzał podczas wizyty na strzelnicy oznacza tzw. karną rundę (150 metrów dodatkowego biegu), w przypadku biegu na 20 km zawodnicy nie biegają dodatkowych metrów, a każda nieudana próba oznacza doliczenie dodatkowej minuty do uzyskanego czasu.

Pierwszy triumf Martina Ponsiluomy

Dla urodzonego w 1995 roku szwedzkiego biathlonisty to ogromny sukces. Do tej pory na najwyższym stopniu podium stał tylko raz - w lutym 2021 roku w Pokljuce wygrał sprint podczas mistrzostw świata. Na najdłuższym dystansie nigdy nie kończył rywalizacji w czołowej trójce.

Ponsiluoma uzyskał czas 49.36,5 i mimo jednego niecelnego strzału wygrał inaugurujący Puchar Świata w biathlonie bieg. Na podium uplasowali się ponadto Szwajcar Niklas Harweg (37,2 sekundy straty), a także Niemiec David Zobel (strata: 59,3 s). Zdobywca trofeum w sezonie 2021-22, Francuz Quentin Fillon Maillet uplasował się na 15 pozycji.

Jak wypadli Polacy w Kontiolahti?

Polacy zakończyli rywalizację poza punktowanymi miejscami. Najwyżej sklasyfikowany został Grzegorz Guzik, który zajął 49. miejsce. Na 80. pozycji uplasował się Andrzej Nędza Kubiniec, zaś Jan Guńka zajął 94 lokatę.

W środę w Kontiolahti na dystansie o 5 kilometrów krótszym rywalizować będą panie. Panowie w kolejnych dniach rywalizować będą jeszcze w trzech konkurencjach - sztafety (czwartek), sprint (sobota) i bieg pościgowy (niedziela).