MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Puławy ofiarą Rosjan

Dr Mariusz Świetlicki
Na początek kilka faktów. Rosyjska grupa chemiczna Acron (obroty roczne ponad 6,5 mld zł i zysk na poziomie 2 mld zł) ogłasza wezwanie na zakup akcji Azotów Tarnów (obroty roczne 5,3 mld zł i zysk 0,5 mld zł). Kilka tygodni później spółka Synthos (obroty 5,4 mld zł i zysk prawie 1 mld zł) ogłasza wezwanie na zakup akcji Zakładów Azotowych Puławy (obroty 2,9 mld zł i zysk netto 0,3 mld zł). Zarówno Tarnów, jak i Puławy należą do największych polskich spółek z branży chemicznej kontrolowanych w dalszym ciągu przez skarb państwa i to właśnie jego decyzje są wiążące dla całego procesu zmian własnościowych w tych firmach.

Podstawową decyzją, jaką podjął w tej sytuacji skarb państwa, było niesprzedawanie Azotów tarnowskich Rosjanom. Mimo cenowej dość korzystnej oferty uznano, że to przejęcie nie będzie służyć rozwojowi polskiej spółki, lecz ma na celu ograniczenie działania konkurencji. Obawy przed inwestorami ze Wschodu są w Polsce bardzo silne.

Taka decyzja wymagała jednak jakiegoś dobrego biznesowego uzasadnienia. Takim uzasadnieniem stała się chęć konsolidacji branży chemicznej w Polsce i połączenie Tarnowa z Puławami. Co jednak taka opcja da samym Zakładom Azotowym w Puławach? Nic. Kierownictwo firmy będzie w Tarnowie, zarządzanie nadal upolitycznione, a większa grupa będzie jeszcze lukratywniejsza dla osób powiązanych z władzą. Takie decyzje cieszą też związki zawodowe, które nie stracą swoich przywilejów, a tylko je wzmocnią. W sensie rozwoju biznesu i jego wizji Puławy nie zyskują nic. Ani kapitału, ani pomysłu na działanie w konkurencyjnym rynkowym oto- czeniu. Nasuwa mi się analogia do Bogdanki, która miała być włączona w grupę kapitałową ze Śląska w ramach pomysłu konsolidacji polskiego węgla. Tamten pomysł całe szczęście się nie udał, a Bogdanka stała się najbardziej nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się firmą z branży węgla kamiennego w Polsce.

Czy lepszym rozwiązaniem dla Puław byłoby przejęcie przez Synthos? Na pewno lepszym niż przez Tarnów. Przede wszystkim mamy do czynienia z prywatną firmą nastawioną na rozwój i wzrost wartości. Poza tym Synthos nie jest bezpośrednim konkurentem dla Puław. Można też sobie wyobrazić dalszy samodzielny rozwój Zakładów Azotowych w Puławach przy dobrym i dynamicznym zarządzaniu (należy ponownie odwołać się do przykładu Bogdanki).

Wybrano drogę, która dla Puław jest najgorszą z możliwych. Chcąc krótkoterminowo chronić przed wrogim przejęciem jedną spółkę, skarb państwa poświęca rozwój innych.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski