Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puławy: Powstanie Park Naukowo-Technologiczny

Hanna Bednarzewska
Wizualizacja Decedo
W piątek w Puławach wielkie wydarzenie - wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Parku Naukowo-Technologicznego. To jedna z czterech takich inwestycji w Polsce i jedyna tak duża w regionie finansowana ze środków Unii Europejskiej. Jej koszt sięga 80 mln zł.

Aby upamiętnić dla potomności fakt budowy puławskiego PNT, w blaszanej tubie, która zostanie wmurowana w budynku, znajdą się współczesne dokumenty: zapisany na elektronicznym nośniku USB projekt inwestycji z dokładnym jej opisem, film o współczesnych Puławach, informator miejski - najnowsza publikacja dotycząca Puław i myto puławskie - okolicznościowa moneta wydana w Puławach w 2008 roku z okazji budowy drugiego nowoczesnego mostu przez Wisłę. Do tuby jako jedyna gazeta trafi także piątkowy egzemplarz Kuriera Lubelskiego z artykułami o tej inwestycji. Tym samym to wydanie gazety stanie się historycznym świadkiem tego wydarzenia.

- Wybraliśmy Kurier Lubelski, bo to gazeta z tradycjami i zawsze informuje o ważnych wydarzeniach w Puławach - podkreśla Agata Majcher, kierownik Biura Marki i Promocji Miasta.

Władze Puław o budowę PNT zabiegały od kilku lat. Bez finansowania zewnętrznego inwestycja byłaby niemożliwa. Warunkiem jego otrzymania były dobrze napisany wniosek i przekonująca argumentacja co do potrzeby realizacji całego przedsięwzięcia. Został on oceniony pozytywnie, dzięki czemu aż 85 proc. kosztów inwestycji pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a 5 proc. skarb państwa. Miasto wyłoży 10 proc.

W PNT będą się mogli lokować mali i średni przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami na biznes i na preferencyjnych warunkach korzystać z bazy: zaplecza laboratoryjnego, mediów i budynków, w których prowadzona będzie działalność wytwórcza, produkcyjna i usługowa.

Puławy liczą na rozwój przedsiębiorczości. Ma go zapewnić Park Naukowo-Technologiczny

- To będzie inwestycja, która przyczyni się nie tylko do rozwoju Puław, ale i ożywienia gospodarczego regionu - tak oceniają puławski Park Naukowo- -Technologiczny miejscy samorządowcy. W piątek uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę. Wykonawca, którym jest Polimex Mostostal, pracuje na budowie już od października.

Projekt parku przygotowała wybrana w przetargu spółka Dedeco ze Szczecina. Miasto pozyskało sąsiadujący z lokalizacją dodatkowy teren od skarbu państwa. PNT będzie rozwinięciem Inkubatora Przedsiębiorczości i miejscem tworzącym techniczne warunki materialne do tego, aby prowadzić badania uzupełniające i pośrednictwo między sferą badań naukowych i przedsiębiorczości.

Takie przedsięwzięcia powstały w Gdyni, Krakowie, Wrocławiu. - W puławskim PNT będą się mogli lokować mali i średni przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami na biznes i na preferencyjnych warunkach korzystać z bazy: zaplecza laboratoryjnego, mediów i budynków, w których prowadzona będzie działalność wytwórczo-produkcyjno-usługowa - tłumaczy wiceprezydent Puław Grzegorz Nakonieczny. W inkubatorze przedsiębiorczości ulokują się prowadzący działalność gospodarczą w małych warsztatach pracy. W centrum przedsiębiorczości znajdą się sale szkoleniowe, instytucje doradcze. Z utworzonego tu centrum kongresowego firmy będą mogły korzystać podczas szkoleń swoich pracowników. W jednym z sektorów znajdą się laboratoria. Część z nich zostanie wykorzystana przez Politechnikę Radomską im. Kazimierza Pułaskiego. Uczelnia od ponad roku prowadzi rozmowy z prezydentem Puław. Obecnie współpraca nabiera tempa. Między miastem i uczelnią podpisane zostało porozumienie dotyczące wykorzystania laboratoriów, które powstaną w pomieszczeniach puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

PNT to inwestycja istotna dla miasta, która ma się przyczynić do jego rozwoju gospodarczego. Obecnie siłą Puław są Zakłady Azotowe, wiodąca firma w regionie. - Chcemy, aby w mieście rozwinęły się inne działalności gospodarcze, przede wszystkim te innowacyjne. One są bowiem najbardziej dochodowe i rentowne oraz atrakcyjne dla młodych ludzi. Teraz mamy taką sytuację, że młodzi ludzie wyjeżdżają z Puław. Przez stworzenie im oferty rozwoju zawodowego chcemy ich zatrzymać w mieście - mówi Nakonieczny.

Gmina w Park Naukowo-Technologiczny już zainwestowała, wykonując drogi na ul. Komunalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski