Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustułki gniazdują w rektoracie UMCS

Ilona Leć
Od kilku dni pracowników najwyższych pięter rektoratu UMCS odwiedzają mali goście. Na parapetach pomieszczeń biurowych siadają bowiem młode osobniki pustułki, niewielkie ptaki z rodziny sokołowatych. - Zachowanie zwierząt jest o tyle nietypowe, że na gniazdowanie wybrały sobie miejsce tak ludne, jakim niewątpliwie jest miasteczko akademickie. Myślę, że możemy tam zaobserwować co najmniej dwie pary tych osobników - przyznaje doktor Janusz Kloskowski z Zakładu Ochrony Przyrody UMCS.

Pustułki to ptaki drapieżne, które przylatują do Polski od połowy marca do kwietnia. Ostatnio coraz częściej zaczęły pojawiać się we wschodniej i północnej części kraju. Najchętniej zasiedlają tereny uprawne, ale można je też spotkać na osiedlowych blokowiskach.
- Ptaki drapieżne generalnie są nieliczne. Pustułka natomiast jest gatunkiem pospolitym. Ptaki te często gniazdują w wysokich budynkach, wieżach kościelnych, które imitują dla nich półki skalne - wyjaśnia Janusz Kloskowski.

Obecnie UMCS przygotowuje się do termomodernizacji aż pięciu obiektów dydaktycznych uczelni, w tym rektoratu. Z tego względu przed rozpoczęciem prac remontowych należało uwzględnić występowanie w budynku rzadkich gatunków ptaków oraz zabezpieczyć ptasie gniazda. Ingerencja w nie byłaby naruszeniem ochronnego okresu lęgowego ptaków, który trwa od 1 marca do 15 października.

- Mamy nadzieję, że termomodernizacja rektoratu ruszy jeszcze w tym roku. W tym momencie staramy się o dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeżeli remont rozpocznie się w wakacje, potrwa prawdopodobnie rok - mówi Anna Guzowska, rzecznik UMCS.

Radykalnych ingerencji w bryłę ani kolor budynku jednak nie przewidziano. - Możliwe, że z zewnątrz wprowadzimy pewne elementy nawiązujące do nowego Systemu Identyfikacji Wizualnej, może pojawią się jakieś kolorowe kwadraty. Zamierzamy również ogłosić przetarg na wykonanie remontu i nie chcemy na razie zdradzać jaki jest jego szacowany koszt - tłumaczy rzeczniczka.

Termomodernizacja nie zagrozi stanowi natomiast zagrożenia również dla jerzyków, które zakładają swoje gniazda na zewnątrz budynku. Jak przestrzegają ornitolodzy, ważne by w czasie sezonu lęgowego nie zatykać wlotów wentylacyjnych, szybów powietrznych i kominów, w których ptaki zakładają gniazda. Zastrzeżenie to dotyczy nie tylko budynków użyteczności publicznej, ale i prywatnych domów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski