Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PZL-Świdnik: Pierwsze Sokoły wylądowały na Filipinach

Redakcja
Nowe Sokoły Filipińskich Sił Powietrznych wyposażone są w nowowczesne systemy nawigacji i awioniki
Nowe Sokoły Filipińskich Sił Powietrznych wyposażone są w nowowczesne systemy nawigacji i awioniki
Cztery śmigłowce Sokół wyprodukowane dla Sił Powietrznych Filipin, zostały dziś oficjalnie przekazane odbiorcom. To pierwsza partia dostarczona dla filipińskiej armii.

Odbiór śmigłowców, dokonany przez Voltaire Tuvera Gazmin, Sekretarza Obrony Narodowej Filipin, nastąpił w piątek rano w bazie lotniczej Clark k. Manili. Świdnickie Sokoły wejdą do służby w Siłach Powietrznych Filipin jako śmigłowce do wykonywania licznych operacji wojskowych, w tym do transportu żołnierzy.

– Dzisiejszy moment jest kamieniem milowym realizowanego przez nas kontraktu. Co ważniejsze, dzisiejsza ceremonia jest także początkiem ścisłej współpracy pomiędzy świdnickimi zakładami a Siłami Powietrznymi Filipin. Mam nadzieję, że udzielając wsparcia technicznego śmigłowcom i współpracując przy ich eksploatacji, będziemy dalej rozwijać nasze partnerskie kontakty z filipińską armią także w przyszłości – powiedział Mieczysław Majewski, prezes PZL- Świdnik SA.

Obecna dostawa jest pierwszą partią wielozadaniowych śmigłowców pola walki Sokół, które przekazane zostały w ramach umowy podpisanej pomiędzy PZL-Świdnik S.A., a Siłami Powietrznymi Filipin w 2010 roku.

Kontrakt obejmuje w sumie osiem śmigłowców Sokół wraz z wyposażeniem naziemnym, częściami zamiennymi, usługami wsparcia technicznego i szkoleniami dla załóg i mechaników. Szkolenia załóg i mechaników śmigłowców w ramach tej początkowej partii dostawy zostały przeprowadzone i ukończone w ubiegłym miesiącu w Polsce, jeszcze przed wysłaniem Sokołów na Filipiny.

Nowe Sokoły Filipińskich Sił Powietrznych wyposażone są w nowoczesne systemy nawigacji i awioniki, w tym kokpit kompatybilny z systemem Night Vision Goggle, który pozwala im wykonywać operacje wojskowe w dzień i w nocy oraz w każdych warunkach pogodowych. Ten 6-tonowy śmigłowiec może przewozić do 11 żołnierzy w kabinie lub może podnieść do 2100 kg wykorzystując zewnętrzny hak ładunkowy.

Śmigłowiec może być również wyposażony w karabiny maszynowe M60D, z każdej ze stron kabiny.

Sokoły zasilane są przez dwa silniki, każdy o mocy startowej 662 kW. Świdnicki śmigłowiec ma prędkość maksymalną 259 km/h, jego zasięg wynosi 745 km. Może on utrzymywać się w powietrzu przez ponad 4 godziny, wykorzystując do tego celu paliwo ze swoich standardowych zbiorników.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski