Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PZL-Świdnik: Zaostrza się walka o kontrakt dla polskiej armii

EP
PZL-Świdnik zapewnia, że jeśli wygra przetarg, stworzy w regionie setki miejsc pracy
PZL-Świdnik zapewnia, że jeśli wygra przetarg, stworzy w regionie setki miejsc pracy Jacek Babicz/Archiwum
Festiwal obietnic, związanych z rządowym zamówieniem na 70 śmigłowców wielozadaniowych, trwa. W ubiegłym tygodniu zatrudnienie 300 pracowników zadeklarowały Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. Warunek? Przetarg musi wygrać związany z nimi Eurocopter. - Koncern traktuje Polskę jak neokolonialny rynek zbytu - oburza się Artur Soboń, sekretarz miasta Świdnik. Zakłady lotnicze ze Świdnika także walczą o wielomiliardowe zamówienie.

- O wyborze śmigłowców dla armii powinny decydować parametry techniczne, możliwości rozwoju, bezpieczeństwo, pewność serwisu i obsługi oraz inwestycje już zrealizowane w Polsce - uważa Soboń. - Uzależnianie produkcji śmigłowców w Polsce od zamówień ze strony rządu oznacza traktowanie nas przez Eurocopter jak neokolonialnego rynku zbytu - podkreśla.

Rząd zamierza kupić w najbliższym czasie 70 wielozadaniowych śmigłowców dla armii (początkowo była mowa tylko o 26 maszynach). O zamówienia walczą: AgustaWestland i PZL -Świdnik, Sikorsky Aircraft (właściciel PZL Mielec) i Eurocopter. Ten ostatni, razem z francuskim producentem silników Turbomeci, podpisał w miniony czwartek umowę o uruchomieniu w Polsce dwóch linii montażowych. Pracę przy nich ma znaleźć 300 osób. Inwestycja dojdzie do skutku, jeśli Eurocopter dostanie kontrakt na śmigłowce dla polskiej armii.

Przedstawiciele świdnickich zakładów nie chcą komentować poczynań konkurencji. Zapewniają tylko, że ich oferta też jest korzystna. - Jesteśmy pewni, że jeśli MON zdecyduje się na zakup najnowszej generacji wojskowego śmigłowca AW149, który będzie produkowany w Świdniku, to z pewnością wpłynie to na zwiększenie potencjału gospodarczego oraz konkurencyjności Lubelszczyzny, jak i całej Polski - mówi Nicola Bianco, dyrektor zarządzający PZL -Świdnik. I dodaje, że wygrana w przetargu zapewni utworzenie w regionie setek nowych miejsc pracy oraz zatrudnienie dodatkowych 250 wysoko wykwalifikowanych specjalistów w samym PZL- Świdnik. - Umożliwi też napływ nowych inwestycji, w tym transfer najnowszego know-how oraz konfigurowanego według potrzeb klienta oprogramowania, zarządzającego systemami śmigłowca, które są w posiadaniu AgustaWestland.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty. Zakwalifikowane do postępowania firmy, od początku marca mogą się zapoznawać z wymaganiami technicznymi, postawionymi przez resort obrony. Do złożenia ofert zostaną zaproszone dopiero po przeprowadzeniu negocjacji.

MON zamierza testować zgłoszone śmigłowce według jednolitej procedury. Szacuje się, że zamówienie będzie kosztowało około 10 mld zł.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski