MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Racławickie: coraz mniej drzew zagrożonych wycinką. - Na pewno trzeba wyciąć trzy, resztę może uda się ocalić – twierdzi ratusz

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Przebudowa Al. Racławickich ma ruszyć od kwietnia. W planach jest nie tylko remont nawierzchni czy budowa  chodników i ścieżek rowerowych, ale potężna inwestycja związana z wymianą całej infrastruktury podziemnej
Przebudowa Al. Racławickich ma ruszyć od kwietnia. W planach jest nie tylko remont nawierzchni czy budowa chodników i ścieżek rowerowych, ale potężna inwestycja związana z wymianą całej infrastruktury podziemnej Łukasz Kaczanowski
261 drzew planował początkowo wyciąć ratusz przy Al. Racławickich w ramach wielkiej przebudowy arterii. Po protestach mieszkańców i ekologów liczba spadła do 26. A w poniedziałek miasto poinformowało, że „pewna” jest wycinka trzech drzew, a pozostałe mają szanse na ocalenie. Deklaracje padły na dzień przed nadzwyczajną sesją, na której radni i mieszkańcy mają debatować nad ochroną zielni w Lublinie.

- Daję słowo, że drzewa będą chronione – obiecał w poniedziałek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Chodzi o rośliny rosnące wzdłuż Al. Racławickich. Ratusz podał nowe liczby drzew przeznaczonych do wycinki.

Obecnie na liście do usunięcia wzdłuż Al. Racławickich jest 26 drzew. Trzy kolidują z rozbudową jezdni, 17 stoi w miejscach, gdzie projektanci wyznaczyli przebieg chodników i ścieżek rowerowych. Pozostałe sześć znajduje się nad sieciami podziemnymi, które mają być wymienione.

- Tak naprawdę pewne do usunięcia są tylko trzy drzewa, które kolidują z jezdnią. Inne będziemy starali się ocalić - przekonuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

- Możliwe są korekty przebiegu czy zawężenia chodników oraz ścieżek rowerowych. Analiza będzie prowadzona już na etapie wykonawczym - dodaje Żuk.

Z 261 do trzech

Poniedziałkowe deklaracje ratusza to duża nowość. Początkowo władze miasta planowały, że wzdłuż Al. Racławickich (nie licząc ul. Poniatowskiego i Lipowej) usuniętych zostanie 261 drzew z 396, które tam rosną. Taka liczba padła w raporcie środowiskowym z 2016 r. Teraz jest już mowa tylko o trzech.
- 37 drzew rosnących wzdłuż Racławickich zostanie przesadzonych – podkreśla Żuk.

Gdzie? – Wyznaczyliśmy pięć lokalizacji: przy ul. Armii Krajowej w rejonie parkingu przy ul. Bocianiej, przy Nadbystrzyckiej, przy Grafa, rejonie skrzyżowania Granitowej z Jana Pawła II oraz skrzyżowania Armii Krajowej z Dziewanny - wylicza Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Prace od kwietnia

Ratusz liczy, że przebudowa Al. Racławickich ruszy od kwietnia. Kolejne etapy inwestycji obejmą przebudowę Poniatowskiego oraz Lipowej. – Nie jest to tylko remont nawierzchni czy budowa chodników i ścieżek rowerowych, ale potężna inwestycja związana z wymianą całej infrastruktury podziemnej – podkreśla Żuk. I dodaje: - Ten zakres inwestycji jest nienaruszalny. Czas na dyskusje minął, gdy podpisaliśmy umowę na dofinansowanie z funduszy UE.

- Jesteśmy zainteresowani aby siąść do stołu z przedstawicielami ratusza. Na razie usłyszeliśmy za mało konkretów – mówi Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Nowe wyliczenia dotyczące wycinek drzew przy Racławickich padły na dzień przed nadzwyczajną sesją Rady Miasta. Ma być ona poświęcona sprawom „ochrony zieleni” w Lublinie. Chodzi m.in. o górki czechowskie ale też właśnie Al. Racławickie.

- Przeprowadzane i planowane są kolejne wycinki drzew. Przykładem Al. Racławickie i ul. Lipowa, które powoli zmieniają się w betonową pustynię – tłumaczy Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych miejskich PiS, który w imieniu radnych opozycji złożył wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Na sesji nie tylko o Racławickich

Na sesji radni będą debatować m.in. nad stanowiskiem w sprawie górek czechowskich. Autorzy, czyli radni opozycyjnego PiS, apelują w nim, aby ratusz nie składał skargi kasacyjnej od wyroku WSA zakazującego zabudowy górek czechowskich.

„Brak wyważenia interesu prywatnego oraz interesu mieszkańców Lublina był niewątpliwą wadą podjętej w uchwale decyzji. Uznając za słuszne stanowisko WSA w Lublinie Rada Miasta Lublina wzywa Prezydenta Miasta do nie podejmowania działań, zmierzających do zaskarżenia ww. wyroku Sądu. Rada Miasta Lublina apeluje do Prezydenta Miasta o podjęcie negocjacji z właścicielem terenu Górek Czechowskich mających na celu przejęcie tego obszaru przez Miasto Lublin” napisali radni w stanowisku.

Czy jest możliwe aby prezydent wstrzymał się do złożenia skargi? – Nie, nie jest możliwe. Wyrok tworzy punkty zapalne, które mogą skutkować niekontrolowanymi i nie do oszacowania w tej chwili skutkami finansowymi – twierdzi Żuk. I wyjaśnia: - Uznanie wyroku oznaczałoby, że mieszkańcy np. ulic Arnsztajnowej, Koncertowej, Dudzińskiego nie mogliby modernizować, remontować swoich domów. Mogłaby nas zalać z ich strony lawina wniosków o odszkodowania.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski