Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rada Miasta Lublin online. Radni będą debatować bez wychodzenia z domów

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Radny Zbigniew Ławniczak na marcowej sesji
Radny Zbigniew Ławniczak na marcowej sesji Łukasz Kaczanowski
To będzie pierwsza taka sesja w dziejach lubelskiego samorządu. Miejscy radni będą w czwartek debatować online: za pośrednictwem komputerów i kamer. – Czy będzie to jedyna sesja zdalna? Zobaczymy, mam nadzieję, że w czerwcu będziemy już dyskutować na sali obrad – mówi przewodniczący rady.

- System jest gotowy, narzędzie jest sprawdzone. Czekamy na test w warunkach bojowych – mówi Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji UM Lublin.

„Testem bojowym” jest czwartkowa sesja Rady Miasta Lublin. Debata odbędzie się w trybie zdalnym, radni nie będą musieli wychodzić z domów aby uczestniczyć w posiedzeniu. Wystarczy, że zasiądą przed swoimi laptopami. – Będzie ich słychać i widać. W tym drugim przypadku pod warunkiem, że uruchomią kamerę w komputerze – dodaje Hunicz.

Będzie to pierwsza sesja lubelskich radnych w trybie online. Powód takiego trybu debatowania jest oczywisty - epidemia koronawirusa. W poprzednim miesiącu radni spotkali się jeszcze na „tradycyjnej” sesji w gmachu lubelskiego ratusza. Ale już wówczas apelowali o to, aby kolejne posiedzenie odbywało się bez konieczności wychodzenia z domów.

- Sesja online to nie kwestia miejsca, ale sposobu organizacji – zastrzega Jarosław Pakuła, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

I tłumaczy: - Radni mają do wyboru dwie możliwości udziału w debacie: zostać w domu i połączyć się za pomocą komputerów lub przyjąć na salę obrad, ale wówczas też będą uczestniczyć w posiedzeniu korzystając z laptopów a nie tak, jak to ma miejsce zwyczajowo włączając się do dyskusji za pośrednictwem mikrofonów znajdujących się przy ich stanowiskach.

Na sali obrad będzie na pewno przewodniczący rady. – Możliwe, że też pan prezydent. Z dyrektorami wydziałów, jeśli będą niezbędne wyjaśnienia z ich strony, będzie można się łączyć za pośrednictwem telefonów – uzupełnia Hunicz.

Radni zajmą się na dzisiejszej sesji m.in. projektami, które „spadły” z porządku marcowej sesji. Chodzi np. o sprawozdania z działalności za 2019 r., które przygotowały m.in. policja i Straż Miejska. Będzie debata o zmianach planów zagospodarowania przestrzennego w kilku rejonach Lublina, np. okolice ul. Morowej; Wojciechowskiej i Bohaterów Monte Cassino; Zelwerowicza i Poligonowej.

W porządku obrad są dwa projekty uchwał o nadaniu honorowego obywatelstwa Lubina (ojciec Ludwik Wiśniewski oraz prof. Giuseppe Guarnaccia). Radni mają też poprawić zakwestionowaną przez Regionalną Izbę Obrachunkową uchwałę w sprawie dofinansowania do instalacji odzyskiwania wody deszczowej.

Sesja będzie transmitowana w internecie. Przewodniczący Pakuła nie wyklucza, że również majowe spotkanie radnych odbędzie się online. – Mam jednak nadzieję, że już czerwcowa debata m.in. nad absolutorium dla prezydenta Lublina będzie toczyć się w tradycyjnym trybie, na sali obrad - mówi Pakuła.

MASKI KN95 Z FILTREM, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski